Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 13 MAJA:


- Błogosławiona Julianna z Norwich (+1423)
=
-Święta Merewenna (+970)

Nazywana była również Merwenna i Merwinna. Była ksienią w opactwie w Romsey, w Hampshire, w Anglii. Król Anglii św. Edgar Spokojny odbudował opactwo Merewenny.

patrz poniżej

Błogosławiona Julianna z Norwich (+1423)

Była pustelnicą w Norwich. W rzeczywistości jednakowo nazywana była Juliana czy Julianna z Norwich. Mieszkała ona przez długi czas w małej chatce w pobliżu kościoła św. Juliana w Norwich, który przynależał do przeoratu w Carrow. Dlatego od położenia swojej celi otrzymała imię. Z jej pism dowiadujemy się, że urodziła się około 1342 roku. Była mniszką benedyktynką. W wieku 30 lat, między 8 a 14 maja 1373 roku ciężko zachorowała i była przekonana o zbliżającej się śmierci. Przypisuje się jej serię objawień Męki Zbawiciela. Miała 15 wizji z powodu czego jej sława szybko się rozchodziła. Jej ostatnie widzenie było całkowitym mistycznym doświadczeniem. Wizje skończyły się gdy Julianna została uzdrowiona i natychmiast opisała to co widziała w „Książka widzeń pustelnicy Julianny z Norwich”. Spędziła następnych 12 lat kontemplując  piękno głębokości daru danego przez Boga.
Błogosławiona Julianna z Norwich (+1423) Była pustelnicą w Norwich. W rzeczywistości jednakowo nazywana była Juliana czy Julianna z Norwich. Mieszkała ona przez długi czas w małej chatce w pobliżu kościoła św. Juliana w Norwich, który przynależał do przeoratu w Carrow. Dlatego od położenia swojej celi otrzymała imię. Z jej pism dowiadujemy się, że urodziła się około 1342 roku. Była mniszką benedyktynką. W wieku 30 lat, między 8 a 14 maja 1373 roku ciężko zachorowała i była przekonana o zbliżającej się śmierci. Przypisuje się jej serię objawień Męki Zbawiciela. Miała 15 wizji z powodu czego jej sława szybko się rozchodziła. Jej ostatnie widzenie było całkowitym mistycznym doświadczeniem. Wizje skończyły się gdy Julianna została uzdrowiona i natychmiast opisała to co widziała w „Książka widzeń pustelnicy Julianny z Norwich”. Spędziła następnych 12 lat kontemplując piękno głębokości daru danego przez Boga.
Błogosławiona Julianna z Norwich (+1423)

c.d. Jej książka miała tytuł : „Objawienie Bożego miłosierdzia” i opowiadała o Bożej miłości, Jego Wcieleniu, odkupieniu i Bożym pocieszeniu. Pisała o grzechu, pokucie i innych aspektach życia duchowego przyciągających ludzi z całej Europy. Nigdy nie została oficjalnie beatyfikowana przez Kościół katolicki. O sobie pisała „prosta osoba, niewykształcona. Pozostaje jednak nieoficjalnie wyznaczony dzień jej wspomnienia na 13 maja. Otrzymała specjalne miejsce pośród wielkich mistyków angielskich. Jest również uważana jako jedna z najbardziej wpływowych pisarzy angielskich zasługujących na zaszczytne miejsce przy Chaucer.  Do jej osiągnięć należało  to, że była pierwszą kobietą piszącą w języku angielskim. Oprócz jej trwałego wpływu na duchowość i mistycyzm pozostawiła głęboki ślad na prawdziwym obrazie angielskich kobiet pisarzy, które podążyły za nią, tak jak Jane Austen.
Błogosławiona Julianna z Norwich (+1423) c.d. Jej książka miała tytuł : „Objawienie Bożego miłosierdzia” i opowiadała o Bożej miłości, Jego Wcieleniu, odkupieniu i Bożym pocieszeniu. Pisała o grzechu, pokucie i innych aspektach życia duchowego przyciągających ludzi z całej Europy. Nigdy nie została oficjalnie beatyfikowana przez Kościół katolicki. O sobie pisała „prosta osoba, niewykształcona. Pozostaje jednak nieoficjalnie wyznaczony dzień jej wspomnienia na 13 maja. Otrzymała specjalne miejsce pośród wielkich mistyków angielskich. Jest również uważana jako jedna z najbardziej wpływowych pisarzy angielskich zasługujących na zaszczytne miejsce przy Chaucer. Do jej osiągnięć należało to, że była pierwszą kobietą piszącą w języku angielskim. Oprócz jej trwałego wpływu na duchowość i mistycyzm pozostawiła głęboki ślad na prawdziwym obrazie angielskich kobiet pisarzy, które podążyły za nią, tak jak Jane Austen.
S. Stefania OSB
pon, 13 maja 2019 08:32
Data ostatniej edycji: śr, 18 maja 2022 08:59:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę