Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 11 MAJA:


-Święty Gualfrad z Augsburga (+1127)
=
-Błogosławiony Jakub Walworth (+1537)
=
-Błogosławiony Jan Rochester (+1537)
=
-Święty Majol z Cluny (ok. 915–994)
=
-Święty Illuminat z San Severino (+1000)

Mnich, potem opat w benedyktyńskim klasztorze San Mariano w San Severino, we Włoszech. Był mylony często z uczniem św. Franciszka z Asyżu św. Illuminatem. (+1230)

patrz : https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-11c.php3

patrz poniżej

Święty Gualfrad z Augsburga (+1127)

Nazywany jest czasami Wolfhard. Urodził się w Augsburgu w Austrii. Dobrze mu szło sprzedawanie siodeł w Veronie we Włoszech. Kiedy ludzie zaczęli wychwalać jego  dobroć został pustelnikiem nad rzeką Adige by uciec przed pochlebstwami. W 1117 roku lud Verony nakłoniła Gualfrada do powrotu do miasta. Został on pustelnikiem w kamedulskim klasztorze. Tam pozostał prawdopodobnie aż do śmierci.
Święty Gualfrad z Augsburga (+1127) Nazywany jest czasami Wolfhard. Urodził się w Augsburgu w Austrii. Dobrze mu szło sprzedawanie siodeł w Veronie we Włoszech. Kiedy ludzie zaczęli wychwalać jego dobroć został pustelnikiem nad rzeką Adige by uciec przed pochlebstwami. W 1117 roku lud Verony nakłoniła Gualfrada do powrotu do miasta. Został on pustelnikiem w kamedulskim klasztorze. Tam pozostał prawdopodobnie aż do śmierci.
Błogosławiony Jakub Walworth (+1537)

Był mnichem kartuzkim w Londynie. Został powieszony w Yorku przez króla Anglii Henryka VIII, gdyż sprzeciwiał się kościelnej reformie monarchy i rozpadzie wielkiego angielskiego centrum monastycznego. Jakub napisał żarliwą skargę to księcia Norfolku a list został przechwycony. Odmówił podporządkowaniu się Henrykowi VIII i został skazany na śmierć. Papież Leon XIII beatyfikował go w 1886 roku.
======
Błogosławiony Jan Rochester (+1537)

Kartuz Angielski. Powieszony i ćwiartowany w York 11 maja 1537 roku.
Błogosławiony Jakub Walworth (+1537) Był mnichem kartuzkim w Londynie. Został powieszony w Yorku przez króla Anglii Henryka VIII, gdyż sprzeciwiał się kościelnej reformie monarchy i rozpadzie wielkiego angielskiego centrum monastycznego. Jakub napisał żarliwą skargę to księcia Norfolku a list został przechwycony. Odmówił podporządkowaniu się Henrykowi VIII i został skazany na śmierć. Papież Leon XIII beatyfikował go w 1886 roku. ====== Błogosławiony Jan Rochester (+1537) Kartuz Angielski. Powieszony i ćwiartowany w York 11 maja 1537 roku.
Święty Majol z Cluny (ok. 915–994)

Urodził się między 906 a 915 rokiem w Auvergne (południowej Francji), w rodzinie bardzo zamożnej. Zniechęcony ciągłymi napadami Saracenów, udał się wcześnie do swego krewnego, który był wicehrabią w Mâcon. Tam to poznał biskupa Bernona, który mianował go kanonikiem katedralnym i zachęcił do kontynuowania studiów. Odbywał je w Lyonie. Po powrocie został archidiakonem i sam zaczął nauczać w szkole biskupiej. Gdy lud Besançon zażądał, aby zasiadł na tamtejszej stolicy arcybiskupiej, odmówił i schronił się w opactwie benedyktyńskim Cluny. W latach 942-948 był tam bibliotekarzem i apokryzjariuszem, potem został koadiutorem opata Aymarda. Gdy ten ostatni w 954 roku rozstał się z życiem, zajął jego miejsce.
Święty Majol z Cluny (ok. 915–994) Urodził się między 906 a 915 rokiem w Auvergne (południowej Francji), w rodzinie bardzo zamożnej. Zniechęcony ciągłymi napadami Saracenów, udał się wcześnie do swego krewnego, który był wicehrabią w Mâcon. Tam to poznał biskupa Bernona, który mianował go kanonikiem katedralnym i zachęcił do kontynuowania studiów. Odbywał je w Lyonie. Po powrocie został archidiakonem i sam zaczął nauczać w szkole biskupiej. Gdy lud Besançon zażądał, aby zasiadł na tamtejszej stolicy arcybiskupiej, odmówił i schronił się w opactwie benedyktyńskim Cluny. W latach 942-948 był tam bibliotekarzem i apokryzjariuszem, potem został koadiutorem opata Aymarda. Gdy ten ostatni w 954 roku rozstał się z życiem, zajął jego miejsce.
Święty Majol z Cluny (ok. 915–994)

c.d.1 
Pełen gorliwości, pobożności i erudycji, roztropnie rządził teraz opactwem,  ale był też zarazem doradcą papieży, cesarzy i innych możnych tego świata. Reformę zawdzięcza mu wiele klasztorów we Francji, Niemczech i Italii. W 972 roku przebywał w tej ostatniej i uczestniczył w uroczystości zaślubin Ottona II z księżniczką bizantyjską Teofano. Gdy wracał, Saraceni porwali go na zboczach Wielkiego Św. Bernarda w Alpach, ale po kilku tygodniach wypuścili w zamian za duży okup. Kiedy w 974 roku zamordowano Benedykta VI, cesarz chciał go osadzić na stolicy 
św. Piotra. Propozycji nie przyjął. W 959 roku przedsięwziął budowę nowego kościoła przy opactwie. Konsekrowano go w 981 roku.
Święty Majol z Cluny (ok. 915–994) c.d.1 Pełen gorliwości, pobożności i erudycji, roztropnie rządził teraz opactwem, ale był też zarazem doradcą papieży, cesarzy i innych możnych tego świata. Reformę zawdzięcza mu wiele klasztorów we Francji, Niemczech i Italii. W 972 roku przebywał w tej ostatniej i uczestniczył w uroczystości zaślubin Ottona II z księżniczką bizantyjską Teofano. Gdy wracał, Saraceni porwali go na zboczach Wielkiego Św. Bernarda w Alpach, ale po kilku tygodniach wypuścili w zamian za duży okup. Kiedy w 974 roku zamordowano Benedykta VI, cesarz chciał go osadzić na stolicy św. Piotra. Propozycji nie przyjął. W 959 roku przedsięwziął budowę nowego kościoła przy opactwie. Konsekrowano go w 981 roku.
Święty Majol z Cluny (ok. 915–994)

cd.2
Czując ubytek sił, w dwanaście lat później wybrał Odylona na swego następcę. Resztę czasu poświęcił bogomyślności. Ale na nalegania Hugona Kapeta udał się jeszcze do Saint-Denis, aby zreformować tamtejsze opactwo. 
Zmarł w drodze, w Sauvigny, w dniu 11 maja 994 roku. Jego życiorysy komponowali Syrus, Odylon i Nagold. Dzieło pierwszego posłużyło za podstawę dla następnych i budzi najwięcej zaufania. Kult Majola był przez stulecia jednym  z najbardziej popularnych we Francji.
Święty Majol z Cluny (ok. 915–994) cd.2 Czując ubytek sił, w dwanaście lat później wybrał Odylona na swego następcę. Resztę czasu poświęcił bogomyślności. Ale na nalegania Hugona Kapeta udał się jeszcze do Saint-Denis, aby zreformować tamtejsze opactwo. Zmarł w drodze, w Sauvigny, w dniu 11 maja 994 roku. Jego życiorysy komponowali Syrus, Odylon i Nagold. Dzieło pierwszego posłużyło za podstawę dla następnych i budzi najwięcej zaufania. Kult Majola był przez stulecia jednym z najbardziej popularnych we Francji.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę