Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 7 MAJA:


-Święty Benedykt II, papież (+685)
=
-Święty Adam Gautier (Walter) - (+1243)
=
-Błogosławiona Gizela Węgierska (ok. 985 – 1060)
=
-Święty Jan z Beverly (+721)
=
-Święty Placyd z Autun (+675)
=
-Święci Serenicus i Serenus z Hyesmes (+669)
=
-Święty Villanus z Gubbio (+1237)

patrz poniżej

7 MAJA: 

Święty Benedykt II, papież (+685)
7 MAJA: Święty Benedykt II, papież (+685)
7 MAJA: 

Błogosławiona Gizela Węgierska (ok. 985 – 1060)
7 MAJA: Błogosławiona Gizela Węgierska (ok. 985 – 1060)
7 MAJA: 

Święty Jan z Beverly (+721)
7 MAJA: Święty Jan z Beverly (+721)

=====

Święty Benedykt II, papież (+685)

Rzymianin, mnich benedyktyński. W 684 roku wstąpił na Stolicę Piotrową i rządził Kościołem 11 miesięcy. Przeprowadził uznanie  w Hiszpanii uchwał VI soboru powszechnego na synodzie w Toledo oraz zrzeczenie się przez cesarza Konstyntyna IV nieprawnego przywileju zatwierdzania papieży przed ich sakrą. Zmarł 8 maja 685 roku.

======

Święty Adam Gautier (Walter) - (+1243)

W r. 1188 obrano go opatem w Trappe. W kilka lat później kapituła generalna, zebrana w Cîteaux, wezwała go do Clairvaux. W r. 1202 towarzyszył hrabiemu Renaldowi z Dampierre w wyprawie do Ziemi Świętej. Potem znów król Filip August wysłał go do papieża w sprawie swego rozwodu. W dokumentach pojawia się jednak przede wszystkim jako rządca zaabsorbowany sprawami majątkowymi swego opactwa. Zmarł 7 maja, prawdopodobnie w r. 1243.

======

Błogosławiona Gizela Węgierska (ok. 985 –  1060)

Urodziła się około 985 roku jako córka Henryka II, księcia Bawarii, oraz jego małżonki Gizeli Burgundzkiej. Około 995 roku poślubiona została Stefanowi I, królowi Węgier. Z małżeństwa tego urodziło się prawdopodobnie jedno tylko dziecko, a mianowicie syn Emeryk, który zginął  w wieku 24 lat.Obaj z ojcem byli kanonizowani. Nie mając, jak się przypuszcza, więcej dzieci, Gizela była wierną towarzyszką męża w jego niestrudzonej pracy około ewangelizacji kraju. Mówią historycy, iż wprost rywalizowała z nim w rozdawaniu jałmużn, fundowaniu klasztorów  i kościołów oraz w wyposażaniu ich w cenne przedmioty. Jej staraniom przypisuje się m.in. powstanie katedry w Veszprém oraz sporządzenie cennego krucyfiksu (przechowywanego obecnie w Monachium) i płaszcza, używanego później w czasie koronacji królów węgierskich. Gdy w 1038 roku Gizela owdowiała, doznała licznych przeciwności i prawdziwych prześladowań ze strony pretendentów do tronu i reakcji madziarskiego pogaństwa. W 1045 roku brat jej, cesarz Henryk II pomógł jej wrócić do Niemiec. Osiadła wówczas w Pasawie, w benedyktyńskim klasztorze Niedernburg, i tam jako ksieniumarła w 1060 roku. Zachował się oryginalny grobowiec z XI stulecia. Pamiątkę błogosławionej obchodzi się 7 maja. W ikonografii bł. Gizelę przedstawia się jako królową w koronie. Jej atrybutem jest model kościoła i różaniec.

======

Święty Jan z Beverly (+721)

Urodził się w Harpham, Yorkshire. Kształcił się w Canterbury u świętych Adriana i Teodora. Został biskupem  w 687 roku i przeniósł się na biskupstow do Yorku w 705 roku jako następca św. Bozy. Wyświęcił św. Będę na kapłana i chwalił jego „Historię kościoła (duchowieństwa)”. Jan ufundował  opactwo w Beverly gdzie xpędził ostatnie lata. Jego relikwie były popularne w Anglii. Jan został kanonizowany w 1037 roku.

======

Święty Placyd z Autun (+675)

Opat w benedyktyńskim klasztorze w Autun.

======

Święci Serenicus i Serenus z Hyesmes (+669)

Byli członkami szlacheckiej rodziny w Spoleto. Wstąpili do klasztoru benedyktyńskiego a później zostali pustelnikami w Francji, w lesie Charnie. Serenus pozostał pustelnikiem aż do swojej śmierci. Znany jest ze swoich cudów gdy zakończył plagę i suszę. Serenikus później stał na czele wspólnoty, która zgromadziła się pod jego duchowym przewodnictwem w pobliżu rzeki Sarthe. Była w niej przestrzegana reguła benedyktyńska.

======

Święty Villanus z Gubbio (+1237)

Urodził się w Gubbio we Włoszech. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Fonte-Avellana. W 1206 roku otrzymał biskupstwo w Gubbio.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę