Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 30 KWIETNIA


-Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)
=
-Święty Aimo z Savigny (+1173)
=
-Święty Erkonwald z Chestrey (+693)
=
-Święty Forannan z Wanlsort (+982)
=
-Święty Genist z Limoges (+1100)
=
-Święty Switbert Młodszy (+807)

patrz poniżej

30 KWIETNIA: 

Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)
30 KWIETNIA: Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)
30 KWIETNIA: 

Święty Forannan z Wanlsort (+982)
30 KWIETNIA: Święty Forannan z Wanlsort (+982)
30 KWIETNIA: 

Święty Switbert Młodszy (+807)
30 KWIETNIA: Święty Switbert Młodszy (+807)
30 KWIETNIA: 

Święty Erkonwald z Chestrey (+693)
30 KWIETNIA: Święty Erkonwald z Chestrey (+693)
30 KWIETNIA: 

Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)
30 KWIETNIA: Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)

======

Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)

Urodził się w rodzinie panów na Vernon. Będąc jeszcze bardzo młodym, wyruszył na wyprawę krzyżową. Pod Antiochią znalazł się w poważnej opresji. Potem pod Jerozolimą dostał się do niewoli saraceńskiej. Wiele w niej wycierpiał. Wolność odzyskać miał w sposób cudowny. W benedyktyńskim opactwie Tiron poprosił potem o habit i tamtejszemu opactwu zapisał wszystkie swoje dobra. Po 12 latach życia klasztornego upoważniono go do zamieszkania w pustelni. Zmarł przed 12 kwietnia 1132 roku. Wspominany 30 kwietnia, uznany został za patrona wielu miast oraz orędownika w zbiorowych nieszczęściach: w epidemiach, pożarach itp.

======

Święty Aimo z Savigny (+1173)

Urodził się w pobliżu Rennes we Francji w burzliwych czasach. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Savigny we współczesnym obszarze Normandii. Opiekował się dwoma mnichami chorymi na trąd. Być może dlatego że jego nieustraszone miłosierdzie w pielęgnowaniu chorych było niepomyślne. Aimo pomyśl, że opieka nad trędowatymi wyjdzie mu lepiej. Aimo był prostym bratem we wspólnocie zanim jego podprzeor odkrył jego straszną chorobę. Postanowił wyświęcić go na kapłana. Aimo wspominany jest nie tylko ze swej dobroczynności i życzliwości ale też z zapisanych mistycznych doświadczeń.

======

Święty Erkonwald z Chestrey (+693)

Biskup przeniesiony do Anglii. Założył tam dwa benedyktyńskie klasztory, jeden dla mnichów w Chestrey, gdzie był opatem, i drugi w Barking dla mniszek, których przełożoną była św. Etelberga, jego siostra. Zmarł w 693 roku.

======

Święty Forannan z Wanlsort (+982)

Mnich irlandzki, który wprowadził regułę świętego Benedykta do Belgii i był opatem w Wanlsort. Zmarł w 982 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 30 kwietnia

======

Święty Genist z Limoges (+1100)

Był mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Beaulieu, w diecezji Limoges i został zamordowany przez swego bratanka w Aynac-en-Querrey gdzie jest czczony. Jest tam patronem.

======

Święty Switbert Młodszy (+807)

Urodził się w Anglii. Wstąpił do benedyktynów a później podjął się wysiłku pracy na misjach w Niemczech. Został biskupem w Werden, w Westfalii.

S. Stefania OSB
wt, 30 kwietnia 2019 08:38
Data ostatniej edycji: cz, 05 maja 2022 08:27:45

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę