Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 28 KWIETNIA


-Święty Adalbero z Augsburga (+909)

-Potomek rodu hrabiego Dilingen i szlacheckiego Vaihingen. Poświęcił swoją młodość na naukę i wykazał się pobożnością w klasztorze benedyktyńskim w Ellwangen. W katalogach w Ellwangen dowiadujemy się, że Adalbero był następcą opata Hatto, nie był to jednak Hatto z Reichenau, który został podniesiony do godności arcybiskupa z Moguncji. - może to byc mylące. W 887 roku zmarł biskup Witgar z Augsburga i uznano powszechnie znanego Adalbero jako jego następcę, do czego również przyczynił się cesarz Arnulf, który miał tak wielkie zaufanie do Adalbero, że powierzył mu wychowanie swojego syna - późniejszego cesarza Ludwika - miał przydomek " Dziecko". W klasztorze Lorsch (Laurisheim) we Frankonii poprzez pobłażliwość wcześniejszego opata nastąpiła rozwiązłość, ale poprzez tego samego Adalbero, któremu cesarz powierzył opactwo, przywrócono znów rygor i porządek poprzez miłość i łagodność. W swojej światłej pobożności wysoko oceniał naukę, wspierał uczonych. Zasłynął jako autor żywota swiętego Ulryka. Adalbero sam był jak gwiazda mądrości i nawet w muzyce przewyższał swoich współczesnych. Po 20 latach biskupstwa w Augsburgu - prowadzonym mądrze i dojrzale, w roku 909 został powołany do Pana. Niektórzy określają datę jego śmierci na rok 910. Jednak sam jego następca Hiltin złożył zaświadczenie w St. Gallen datując dzień śmierci na 28.grudnia 909 roku. Miejsce spoczynku znajduje się w kościele św. Afra, gdzie wielokrotnie miały miejsce badania jego kości, gdzie wreszcie w 1689 r. w kaplicy koło zakrystii zostały wystawione do publicznej czci. W Migne jest uznawany za świętego.

28 KWIETNIA: 

Święty Adalbero z Augsburga (+909)
28 KWIETNIA: Święty Adalbero z Augsburga (+909)
S. Stefania OSB
nie, 28 kwietnia 2019 10:44
Data ostatniej edycji: wt, 03 maja 2022 10:47:26

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę