Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 25 KWIETNIA


-Święty Ermin(o) z Lobbes (+737)
=
-Święty Benedykt XII, papież (ok. 1285-1342)
=
-Święta Franka Visalta (+1218)
=
-Święty Heribald z Auxerre (+857)
=
-Święty Robert z Syrakuz (+1000)
=
-Święta Teresa Ansurez

patrz poniżej

25 KWIETNIA: 

Święty Ermin(o) z Lobbes (+737)
25 KWIETNIA: Święty Ermin(o) z Lobbes (+737)
25 KWIETNIA: 

Święty Benedykt XII, papież (ok. 1285-1342)
25 KWIETNIA: Święty Benedykt XII, papież (ok. 1285-1342)
25 KWIETNIA: 

Święta Franka Visalta (+1218)
25 KWIETNIA: Święta Franka Visalta (+1218)
25 KWIETNIA: 

Święta Teresa Ansurez
25 KWIETNIA: Święta Teresa Ansurez

======

Święty Ermin(o) z Lobbes (+737)

Pochodził z okolic Laon. Na kapłana wyświęcił go biskup Medel­geriusz. Potem przez wzgląd na jego zalety obrano go opatem benedyktyńskim w Lobbes, nad Sambrą. Jako taki otrzymał sakrę biskupią (Klosterbischof). Słynął zwłaszcza z pobożności. Zmarł prawdo­podobnie 25 kwietnia 737 roku. Pozostawił po sobie -Żywot Ursmara-, swego poprzednika, ale pismo zaginęło w czasie pożaru. Spożytko­wał je późniejszy hagiograf (por. BHL 8416).

====

Święty Benedykt XII, papież (ok. 1285-1342)

Jakub Fournier, de Furno, urodził się około 1285 roku w Saverdun, w hrabstwie Foix. Wcześnie wstąpił do cystersów w Baulbonne. Przebywał potem w Fontfroid i w Paryżu, gdzie uzyskał stopnie uniwersyteckie. W r. 1311 został opatem we Fontfroid. W sześć lat później powołano go na stolicę biskupią w Pamiers. Zabiegał tam o nawrócenie nielicznych już katarów. Kontynuował tę działalność w Mirepoix, dokąd go przeniesiono. W r. 1327 Jan XXII powołuje go do Św. Kolegium. W kontrowersji na temat wizji błogosławionych, visio beatifica, odważnie przeciwstawia się papieżowi. 13 grudnia 1334 zostaje jednomyślnie obrany jego następcą. Rządy rozpoczął od reformowania kurii papieskiej. Do swych stolic poodsyłał biskupów przebywających w Awinionie. Powstrzymywał nadużycia, związane ze stanowiskiem komendatariusza oraz z rozdawnictwem kanonii. W konstytucji Benedictus Deus(1336) rozstrzygnął spory wokół wspomnianego zagadnienia -wizji-. Wystąpił też energicznie przeciw mnichom-wagabundom. Cystersom, augustianom i benedyktynom ponadawał szczegółowe statuty. Wszystko to nie mogło nie wzbudzać niechęci u wielu. Oskarżano go więc o twardość serca, upór, zachłanność, nawet opilstwo. Petrarka, który nie mógł mu darować, że nad Rodanem umocnił rezydencję papieską, utrzymywał, że stał się pośmiewiskiem dla swego dworu. Mało szczęścia miał też w pertraktacjach z dworami europejskimi. Z Ludwikiem Bawarskim pogodzić się nie zdołał. Próżne okazały się jego wysiłki około zażegnywania sporów pomiędzy królami Anglii i Francji. Robert Andegaweński, który uważał się za wikariusza Kościoła dla Italii, także zawiódł jego oczekiwania. Zraził się też do poselstw z dalekiego Konstantynopola, bo zauważył, że zabiegają o militarną pomoc, a nie o unię. Benedykt XII zmarł 25 kwietnia 1342 r. U cystersów czczono go zawsze jako świętego.

====

Święta Franka Visalta (+1218)

Urodziła się w 1170 roku w Piacenzy we Włoszech. Została oddana do benedyktyńskiego klasztoru w wieku 7 lat. Później została wybrana w nim ksienią. W klasztorze spędzała całe noce na modlitwie Jednak została wydalona z powodu nieugiętej surowości.  Po kilku latach została wybrana ksienią w klasztorze Montelana, któremu zaadoptowała regułę cysterską. Zmarła zakładając fundację w Pittoli. Została kanonizowana przez paieża Grzegorza X.

====

Święty Heribald z Auxerre (+857)

Był opatem w benedyktyńskim klasztorze św. Germana w Auxerre we Francji. Później został biskupem tego miasta.

====

Święty Robert z Syrakuz (+1000)

Opat w benedyktyńskim klasztorze w Syrakuzie na Sycylii.

====

Święta Teresa Ansurez

Była córką króla Leonu, Bermunda II (982-999), i jego żony Elwiry. Chciano ją wydać za muzułmańskiego zarządcę Toledo, ale przed małżeństwem ze względów religijnych energicznie się broniła, potem zaś poważnie zachorowała. W końcu wstąpiła do benedyktynek w Oviedo, do klasztoru, który przybrał nazwę San Pelayo. Została w nim ksienią i jako taka otrzymała liczne donacje.  Nie znamy daty jej śmierci, na pewno nastąpiła jednak po 996 roku. Wspomnienie obchodzono w dniu 25 kwietnia.

 

S. Stefania OSB
cz, 25 kwietnia 2019 08:49
Data ostatniej edycji: so, 30 kwietnia 2022 08:14:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę