Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 22 KWIETNIA:


-Święta Oportuna z Montreuil (+ ok. 770)
=
-Święta Sennorina (+982)

patrz poniżej

22 KWIETNIA: 

Święta Oportuna z Montreuil (+ ok. 770)

<br><br>Modlitwa
<br>Stwórco niebieski! Przez pośrednictwo św. Opportuny dodaj nam siły, abyśmy wzrastali w cnocie łagodności, nikomu nie narazili się niecierpliwością, ani szukaniem zwady, a skromnymi byli wobec bliźnich naszych. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.
22 KWIETNIA: Święta Oportuna z Montreuil (+ ok. 770)

Modlitwa
Stwórco niebieski! Przez pośrednictwo św. Opportuny dodaj nam siły, abyśmy wzrastali w cnocie łagodności, nikomu nie narazili się niecierpliwością, ani szukaniem zwady, a skromnymi byli wobec bliźnich naszych. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.
22 KWIETNIA: 

Święta Sennorina (+982)
22 KWIETNIA: Święta Sennorina (+982)

======

Święta Oportuna z Montreuil (+ ok. 770)

Urodziła się na początku VIII stulecia w Exmes, na terenie diecezji Séez. Do benedyktynek wstąpiła w Montreuil, gdzie ksienią była jej ciotka. Została potem jej następczynią. Gdy w drodze do Rzymu zamordowano jej brata, biskupa Chrodeganga z Séez, ona zajęła się jego pogrzebem. Zmarła wkrótce potem, 22 kwietnia około 770 roku. Pochowano ją obok brata. Gdy pojawiło się niebezpieczeństwo normandzkie, ciało przeniesiono do Moussy-le-Neuf, gdzie nadal działy się cuda. Karol Łysy ufundował u jej grobu kolegiatę. W diecezjach Séez, Meaux i paryskiej wspomina się ją 22 kwietnia, natomiast w Argentan 
22 czerwca.

====

Święta Sennorina (+982)

Była podobno krewną św. Rudezynda. Ją samą wychowywała ciotka Gudyna, która była ksienią we Vieira, w hiszpańskiej Galicii. Tam też Senorina przyjęła welon mniszek, a później została po ciotce ksienią klasztoru. Przypisuje się jej także założenie małego klasztorku benedyktyńskiego w Besto, gdzie była przeoryszą, na terenie portugalskiej diecezji Braga. Przez jej modlitwy Pan nakrmił zakonnice, które pozostały bez żywności.Zmarła może w 982 roku. Po translacji do Besto czczono ją przede wszystkim w Portugalii. Jej wstawiennictwu infant Alfons, syn Sanczii I (1185-1212), zawdzięczał swe uzdrowienie. Wspomnienie obchodzono 22 kwietnia.

 

 

S. Stefania OSB
pon, 22 kwietnia 2019 10:51
Data ostatniej edycji: śr, 27 kwietnia 2022 08:17:02

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę