Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 18 KWIETNIA


-Święta Agia z Hainault (+714)
=
-Święty Ursmar z Lobbes (+713)
=
-Święty Wikterp z Augsburga (+749)

patrz poniżej

18 KWIETNIA: 

Święta Agia z Hainault (+714)
18 KWIETNIA: Święta Agia z Hainault (+714)
18 KWIETNIA: 

Święty Ursmar z Lobbes (+713)
18 KWIETNIA: Święty Ursmar z Lobbes (+713)

====

Święta Agia z Hainault (+714)

Zwana również Aye lub Austregildis. Agia była żoną św. Hidulfa z Hainault. Wstąpiła do żeńskiego benedyktyńskiego klasztoru w Mons, gdzie  w męskim św. Hidulf był mnichem.

====

Święty Ursmar z Lobbes (+713)

Z pochodzenia był Frankiem. Urodził się w Floyon pod Avesnes,  w północnej Francji. Jako biskup-misjonarz pracował w okolicach Flandrii i Brabancji, a swą stałą siedzibę miał w opactwie benedyktyńskim w Lobbes. Na prośbę Hidulfa Pepin z Heristalu powierzył mu potem rządy w tymopactwie. Był może także założycielem opactw w Aulne i w Wellers. W 711 roku zrezygnował z urzędu. Zmarł może 18 kwietnia 713 roku w Lobbes. Pochowano go  w kościele, który sam wybudował i który nazwano potem jego imieniem. W 823 roku dokonano uroczystej elewacji jego relikwii. W 1408 roku przeniesiono je do Binche. Spłonęły tam w pożarze w 1794 roku.

====

Święty Wikterp z Augsburga (+749)

Nazywany był również Wicho. Został wybrany opatem w benedyktyńskim klasztorze w Ellwangen. Pomagał przy zakładaniu klasztorów w Füssen, Wessobrün i Kempten, w Niemczech. Później został wybrany biskupem Augsburga.

 

S. Stefania OSB
cz, 18 kwietnia 2019 09:21
Data ostatniej edycji: so, 23 kwietnia 2022 09:11:48

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę