Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 12 KWIETNIA


-Święty Alferiusz z Cava (930 - 1050)
=
-Święty Erchembod z Thérouanne (+742)
=
-Święty Tetryk z Auxerre (+707)

patrz poniżej

12 KWIETNIA: 

Święty Alferiusz z Cava (930 - 1050)
12 KWIETNIA: Święty Alferiusz z Cava (930 - 1050)
12 KWIETNIA: 

Święty Erchembod z Thérouanne (+742)
12 KWIETNIA: Święty Erchembod z Thérouanne (+742)

====

Święty Alferiusz z Cava (930 - 1050)

            Alferiusz miał pochodzić z Salerno. Na zlecenie tamtejszego księcia miał potem podróżować po Francji i Niemczech. Gdy ciężko zachorował, uczynił ślub wstąpienia do zakonu. Habit miał mu w benedyktyńskim opactwie w Cluny wręczyć św. Odylon. Wróciwszy do Italii, zbudował w Cava benedyktyński  klasztor, który stał się ośrodkiem reformy kluniackiej. Umarł 12 kwietnia 1050 roku, mając ponoć 120 lat. Niestety, poza datą śmierci nic w tym curriculum vitae nie jest pewne. Szczegóły pochodzą zresztą z trzynastowiecznej Vita (BHL 302). Alferiusz uważany jest za pierwszego opata słynnego opactwa.
 
====

Święty Erchembod z Thérouanne (+742)

               Wstąpił do klasztoru w Sithiu po 707 roku. W dziesięć lat późnej został opatem. W tym właśnie czasie zwyczaje kolumbiańskie zastępowano benedyktyńskimi. Gorliwie przeprowadzał tę zmianę.  U Chilperyka II uzyskał potwierdzenie immunitetów udzielonych ongiś przez Chlodwiga. Dóbr klasztornych starannie strzegł i powiększał je przez zakupy. W 723 roku wezwano go do objęcia stolicy biskupiej w Thérouanne. Tam też zmarł 12 kwietnia 742 roku. Pochowano go w Saint-Omer. Uwielbiany już za życia, stał się teraz przedmiotem kultu bardzo popularnego.
 
====
 

Święty Tetryk z Auxerre (+707)

                Był opatem w benedyktyńskim klasztorze św. Germanusa w Auxerre. Został biskupem Auxerre przez popularną aklamację. Służył z wyróżnieniem aż do zamordowania przez zwariowanego arcydiakona.

 

S. Stefania OSB
pt, 12 kwietnia 2019 09:05
Data ostatniej edycji: nie, 17 kwietnia 2022 11:17:01

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę