Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 10 KWIETNIA


-Święty Makary z Ghent (+1012)
=
-Święty Beda Młodszy (+883)
=
-Święci Beocca i Ethor z Chertsey (+870)
=
-Święty Malchus z Waterford
=
-Święty Palladiusz z Auxerre (+ok. 660)

patrz poniżej

10 KWIETNIA: 

Święty Makary z Ghent (+1012)
10 KWIETNIA: Święty Makary z Ghent (+1012)

====

Święty Makary z Ghent (+1012)

                    Został pielgrzymem i odwiedził św. Bavo z Ghent, w Belgii i mnichów z Saint-Bavon. Makary został porwany przez Saracenów ale zdołał uciec i podróżował przez całą Europę. Czynił cuda. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Ghent. Został wybrany biskupem w Antiochii w Pizydii (Turcji). Zmarł podczas zarazy w Ghent.
Jest patronem  cierpiących na epidemię. Nazywany jest również Makary z Antiochii i Macaire.

====

Święty Beda Młodszy (+883)

                    Mnich benedyktyńskim opactwie Gavello w północnych Włoszech. Służył na dworze króla Karola Łysego we Francji, który był także rzymskim cesarzem w latach 875-877. Jego relikwie zostały przeniesione do opactwa w Subiaco we Włoszech w X. wieku.

====

Święci Beocca i Ethor z Chertsey (+870)

Byli mnichami w benedyktyńskim klasztorze w Chertsey. Kiedy duńscy najeźdźcy napadli na klasztory anglo-saskie w Anglii, wymordowali wszystkich mnichów w trzech różnych wspólnotach: Beoccę, Ethora oraz 90 innych mnichów z klasztoru w Surrey, oraz klasztorów w Peterbourgh i Thorrey.  Wszyscy byli czczeni jako męczennicy.

====

Święty Malchus z Waterford

                Irlandczyk. Był mnichem w benedyktyńskim opactwie w Winchesterze w Anglii i nauczycielem św. Malachiasza O’More. Został pierwszym biskupem w Waterford w Anglii.

====

Święty Palladiusz z Auxerre (+ok. 660)

                   Był zrazu opatem benedyktyńskim  u Św. Germana  w Auxerre. Potem powołano go po Dezyderiuszu na miejscową stolicę biskupią. Rządził troskliwie i gospodarnie, odnawiając i budując kościoły, wyposażając je w odpowiedni wystrój i sprzęt liturgiczny, reorganizując niektóre instytucje kościelne. Odnotowano też jego udział w synodach w Clichy (627 ) oraz w Chalon-sur-Saône (650). W  635 roku ufundował dla zakonnic klasztor pod wezwaniem św. Juliana. Zmarł 10 kwietnia około 660 roku. Translacji dokonano w 945 roku.

 

 

S. Stefania OSB
śr, 10 kwietnia 2019 09:11
Data ostatniej edycji: pt, 15 kwietnia 2022 09:13:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę