Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 9 KWIETNIA:


-Święty Hugon z Rouen (+730)
=
-Święci Agamund, Askega, Egdred, Elflegate, Grimkeld, Savin, Swethin, Teodor, Ulryk z Cordoyon (+870)
=
-Święty Hedda z Peterborough (+869)
=
-Święta Waldetruda z Mons (+688)

patrz poniżej

9 KWIETNIA: 

Święty Hugon z Rouen (+730)
9 KWIETNIA: Święty Hugon z Rouen (+730)
9 KWIETNIA: 

Święta Waldetruda z Mons (+688)
9 KWIETNIA: Święta Waldetruda z Mons (+688)

====

Święty Hugon z Rouen (+730)

                  Był jednocześnie arcybiskupem, biskupem Paryża,  i Bayeux, oraz opatem klasztorów benedyktyńskich: Fontenelle i  Jumièges.
W owych czasach taka kumulacja nie była niezwykłą i prowadziła nieraz do nadużyć. Hugon sprawował wszystkie te urzędy z wielką sumiennością. Zmarł w 730 roku.

====

Święci Agamund, Askega, Egdred, Elflegate, Grimkeld, Savin, Swethin, Teodor, Ulryk z Cordoyon (+870)

                  Święty  Teodor był opatem a pozostali mnichami w klasztorze benedyktyńskim w Cordoyon, w Anglii. Zostali męczennikami podczas inwazji Duńczyków. Askega był przeorem, Swethin podprzeorem Elflegate diakonem, Savinus subdiakonem a Egdred i Ulryk akolitami.

====

Święty Hedda z Peterborough (+869)

                   Opat w benedyktyńskim klasztorze w Peterbourgh w Anglii. Razem z 84 mnichami został zamordowany przez duńskich najeźdźców.

====

Święta Waldetruda z Mons (+688)

                   Była siostrą św. Adelgundy, a córką Walberta i Bertylli, o których mówiło się powyżej. Jej mężem został św. Wincenty Madelgariusz.  Miała z nim czworo dzieci: Adeltrudę, Landrycha, Dentlina i Madelbertę. Potem przekonała męża do separacjii wstąpienia do klasztoru.  Za radą Gislena wybudowała w Castrilocus, w późniejszymMons, klasztor benedyktyński , w którym też zamieszkała. Zmarła w nim  9 kwietnia w 688 roku. Klasztor zrujnowali później Normanowie,
a odbudowały benedyktynki. W XII stuleciu zamieszkały w nim kanoniczki. Natomiast w IX w. zredagowano w nim żywot Waldetrudy. Odtąd też, a może wcześniej, rozwijał się kult tej świętej. Mimo to do Martyrologium Rzymskiego wprowadzono ją dopiero w 1679 roku. W Mons, gdzie spoczywają jej relikwie, wspomnienie obchodzi się bardzo uroczyście.

 

S. Stefania OSB
wt, 09 kwietnia 2019 08:55
Data ostatniej edycji: cz, 14 kwietnia 2022 08:45:55

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę