Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 8 KWIETNIA:


-Święty Walter (Gautier) z Pontoise (+1095)

Urodził się pod koniec XI stulecia w Andainville, w Pikardii. Wcześnie zaczął przejawiać skłonności do modlitwy i medytacji. Wcześnie też dla urzeczywistnienia tych pragnień wstąpił dobenedyktynów w Rebais. Chciał tam wieść życie niemal pustelnicze, ale sława jego cnót sprawiła, że obrano go na opata nowo założonego opactwa benedyktyńskiego w Pontoise.Kilkakrotnie dążył do uwolnienia się od tego urzędu, a w 1073 roku uszedł do Cluny, ale rozkaz Grzegorza VII i groźba kar kościelnych sprawiły, że do Pontoise wrócił. Teraz chciał sobie stworzyć w opactwie rodzaj samotni, musiał jednak zająć się wieloma sprawami społeczności klasztornej. Troską otoczyć wypadło mu także nowo ufundowane opactwo benedyktynek w Béaucourt (niedaleko Amiens), którego był współzałożycielem. Zmarł 23 marca 1095 roku w Pontoise. Jego szczątki podniósł w 1153 roku Hugo z Amiens, arcybiskup Rouen. Była to jedna z ostatnich elewacji uznana za równoznaczną z aktem kanonizacji. Wspomnienie obchodzone było 8 kwietnia. i 4 maja.

8 KWIETNIA: 

Święty Walter (Gautier) z Pontoise (+1095)
8 KWIETNIA: Święty Walter (Gautier) z Pontoise (+1095)

 

 

S. Stefania OSB
pon, 08 kwietnia 2019 08:24
Data ostatniej edycji: śr, 13 kwietnia 2022 08:19:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę