Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 6 KWIETNIA:


-Błogosławiony Notker Balbulus (Jąkała) (ok. 840 –912)
=
-Święty Elstan (+981)
=
-Święty Gennard (+720)
=
-Święty Urban z Penalba (+940)

patrz poniżej

6 KWIETNIA: 

Błogosławiony Notker Balbulus (Jąkała) (ok. 840 –912)
6 KWIETNIA: Błogosławiony Notker Balbulus (Jąkała) (ok. 840 –912)

====

Błogosławiony Notker Balbulus (Jąkała) (ok. 840 –912) 

                      Urodził się około 840 roku, prawdopodobnie w Jonschwil, w kantonie Sankt-Gallen.Wychowywał się i kształcił w słynnym benedyktyńskim opactwie Sanki-Gallen, które dochodziło do rozkwitu i które dzięki niemu oraz dzięki takim mężom jak Ratpert czy Tutilo stać się miało kulturalnym centrum całej bez mała Europy.  Sam Notker rychło z ucznia stał się nauczycielem. Wykształcił takich młodzieńców jak Salomon, przyszły biskup Konstancji, czy Waldo, przyszły biskup Freisingu. Był zakonnikiem pobożnym i gorliwym, ale cierpiał na skutek wady wymowy. Dlatego właśnie przezwano go wyrażeniem, które przylgnęło doń jak nazwisko. Zasłynął przede wszystkim jako autor sekwencji i innych utworów liturgicznych, zebranych wLiber hymnorum.Ponadto pozostawił po sobie Erchanberti breviarii regum Francorum continuatio, Formulae Sangallenses, Notatio de viris illustribus, Vita S. Galli(fragment), Martyrologium,  De musica i kilka cennych listów. W czasie, gdy epoka karolińska przeżywała swój zmierzch, stawał się jednym z największych mnichów-poetów średniowiecza. Zmarł 6 kwietnia 912 roku. Kult zatwierdzono  w  1624 roku.

====

Święty Elstan (+981)

                Był znakomitym wzorem posłuszeństwa. Mnich benedyktyński  i biskup Winchesteru w Anglii.

====

Święty Gennard (+720)

                 Był uczniem św. Wandrilla. Później został opatem benedyktyńskiego klasztoru. Przez wiele lat spraował ten urząd  pod koniec swego życia został pustelnikiem.

====

Święty Urban z Penalba (+940)

                  Był opatem w benedyktyńskim klasztorze w Astorgii w Hiszpanii. Był przyjacielem św. Gennadiusza, którego bardzo wspierał w jego staraniach promowania odrodzenia benedyktynów na tym obszarze.

 

S. Stefania OSB
so, 06 kwietnia 2019 08:44
Data ostatniej edycji: pon, 11 kwietnia 2022 08:28:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę