Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 4 KWIETNIA:


-Błogosławiony Józef Benedykt Dusmet (1818 –1894)
=
-Święty Hildebert z Ghent (+752)

patrz poniżej

4 KWIETNIA: 

Błogosławiony Józef Benedykt Dusmet (1818 –1894)
4 KWIETNIA: Błogosławiony Józef Benedykt Dusmet (1818 –1894)

====

Błogosławiony Józef Benedykt Dusmet  (1818 –1894)

                   Urodził się 13 sierpnia 1818 roku w Palermo na Sycylii  we Włoszech. jako syn markiza Ludwika i Marii Gracji Gragonetti-Gorgone. Na Chrzcie świętym otrzymał imię Melchior. Wykształcenie humanistyczne i teologiczne otrzymał w rodzinnym mieście u benedyktynów. Tam też do nich wstąpił w 1840 roku.  W 1842 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W opactwie nauczał następnie filozofii i teologii. W 1847 roku przeniesiono go do Caltanissetty. Zarzucano mu wtedy, że hołduje pewnemu rygoryzmowi. W trzy lata później na mocy dekretu papieskiego został przeorem w Neapolu,  a po dwóch latach administratorem w Caltanissetcie. Gdy ponadto został opatem w Katanii, przeforsował swe reformatorskie zamysły.  Ale zarządzenia państwowe doprowadziły niebawem do likwidacji klasztoru. Mianowano go wtedy arcybiskupem Katanii w 1867 roku. Jak wielu spośród szlachty neapolitańskiej, pozostał wierny rodzinie królewskiej, toteż rząd włoski ledwo go na tym stanowisku tolerował. Mimo to uczcił jego postawę w czasie epidemii cholery w 1867 roku.  Na soborze watykańskim I energicznie opowiadał się za nieomylnością papieską i przedstawił prośbę o ogłoszenie dogmatu o wniebowzięciu Matki Najśw. W 1871 roku diecezję poświęcił Najśw. Sercu Jezusowemu, do którego miał wielkie nabożeństwo. Przewodniczył pielgrzymkom do Lourdes, Paray-le-Monial i La Salette. Przez jakiś czas administrował diecezją w Caltagisone. W 1889 roku Leon XIII mianował go kardynałem. Był jego pierwszym współpracownikiem. W dziele zjednoczenia benedyktynów. Ostatnie lata jego rządów biskupich zmąciły wielkie katastrofy: trzęsienie ziemi, erupcja Etny, epidemie. Zasłynął jako opiekun ubogich  i dotkniętych klęskami żywiołowymi. Jako biskup nigdy nie przestał być benedyktynem. Brał zresztą udział  w życiu zakonu. Przewodniczył jego kapitułom, inaugurował w Rzymie Kolegium Św. Anzelma, uczestniczył w zabiegach zmierzających do większej jedności w zakonie; on też przyczynił się do ustanowienia godności opata prymasa. Zmarł w Katanii 4 kwietnia 1894 roku.

Jan Paweł II beatyfikował go w 1998 roku.

====

Święty Hildebert  z Ghent (+752)

                      Żył w czasie sporu ikono klastycznego (ruch sprzeciwiający się ikonom w całym wschodnim Imperium). Był opatem w benedyktyńskim opactwie św. Piotra w Ghent w Belgii. Fanatyczni ikonoklaści zabili go z powodu jego obrony świętych wizerunków.

 

S. Stefania OSB
cz, 04 kwietnia 2019 08:53
Data ostatniej edycji: so, 09 kwietnia 2022 08:11:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę