Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 1 KWIETNIA:


-Święty Cellach z Armagh (+1129)
=
-Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)
=
-Święty Hugo z Grenoble (+1132)
=
-Święty Waleryk z Leuconay (+622)

patrz poniżej

1 KWIETNIA: 

Święty Cellach z Armagh (+1129)
1 KWIETNIA: Święty Cellach z Armagh (+1129)
1 KWIETNIA: 

Święty Waleryk z Leuconay (+622)
1 KWIETNIA: Święty Waleryk z Leuconay (+622)
1 KWIETNIA: 

Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)
1 KWIETNIA: Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)
1 KWIETNIA: 

Święty Hugo z Grenoble (+1132)

<br><br>Modlitwa
<br>Wszechmogący Boże, Stwórco nasz i Panie, któryś nam dał przykład w świętym Hugonie, spraw miłościwie, abyśmy za jego przyczyną równie jak on mężnie zwalczali szatańskie podszepty, a chętnie słuchali dobrych natchnień Anioła Stróża. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi. Amen.
1 KWIETNIA: Święty Hugo z Grenoble (+1132)

Modlitwa
Wszechmogący Boże, Stwórco nasz i Panie, któryś nam dał przykład w świętym Hugonie, spraw miłościwie, abyśmy za jego przyczyną równie jak on mężnie zwalczali szatańskie podszepty, a chętnie słuchali dobrych natchnień Anioła Stróża. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi. Amen.
1 KWIETNIA: 

Święty Waleryk z Leuconay (+622)
1 KWIETNIA: Święty Waleryk z Leuconay (+622)

==

Święty Cellach z Armagh (+1129)

                  Nazywany był Cellachem McAaedh. Urodził się w Irlandii i był mnichem benedyktyńskim w Glastonbury. Był nzywany również Celsus. Uczył w Oxfordzie w Anglii zanim w 1106 roku został ostatnim dziedzicznym biskupem Armagh w Irlandii mając 26 lat. Wyznaczył św. Malachiasza jako swego następcę po swojej śmierci. Zmarł 1 kwietnia 1129 roku w Ardpatrick w Munster. 
====

Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)

                 Krewny świętego Hugona z Grenoble. Został opatem cystersów w Bonneveaux. Miał zaprowadzić nabożeństwo do Cierniowej Korony we Francji. Pośredniczył między papieżem Aleksandrem III a Barbarossą. Zmarł w 1194 roku. Kult zatwierdzony został dla zakonu cystersów w 1871 roku, a dla diecezji Valence w 1903 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 1 kwietnia.

====

Święty Hugo z Grenoble (+1132)

              Urodził się w r. 1053 w Châteauneuf, w Delfinacie.  Pochodził  z książęcej rodziny. Nauki pobierał w Reims, gdzie był uczniem św. Brunona, przyszłego założyciela kartuzów. Po ukończeniu szkoły katedralnej i studiów w Walencji  zostaje kanonikiem katedry. Wróciwszy w strony ojczyste zzapoznaje się z Hugonem, arcybiskupem Lyonu. W r. 1080 obrano go biskupem Grenoble. Sakrę otrzymał z rąk papieża Grzegorza VII w Rzymie. Zarazem skłoniono go, aby zrezygnował  z zamiaru schronienia się w klasztorze. Skłonny do kontemplacji, okazał się teraz energicznym rządcą, dbałym o dobra kościelne, poprzywłaszczane przez uzurpatorów. Okazuje się  dojrzałym „tak w cnotach, jak i w sztuce rządzania. Wprowadza reformy, porządkujące życie podległej mu diecezji. Za jego czasów rozkwita biskupie miasto. Umiał się nawet przeciwstawić Witowi z Burgundii, arcybiskupowi Vienne, który zasiądzie później na stolicy Piotrowej jako Kalikst II. Brunonowi z Kolonii udostępnił pustkowie, które stanie się Wielką Kartuzją. Wspomagał też inne fundacje, ale nie zapominał przy tym o takich sprawach jak budowa szpitala i konstruowanie mostów. 
Po 45 latach posługi pasterskiej realizuje pragnienie życia klasztornego. Zostaje kartuzem w klasztorze Chartreuse, którego założenie wspomagał jako biskup. Strawiony licznymi pracami, zmarł 1 kwietnia 1132 r. Życiorys biskupa sporządził Wigo (Guigo), przeor kartuzów. Kanonizacji dopełnił w r. 1134 Innocenty II. W ikonografii święty Hugon przedtawiany jest w stroju biskupim  lub w zakonnym habicie. Atrybutem Świętego jest Dzieciątko Jezus w kielichu, łabędź – symbol doskonałośći, mądrości, umiejętności odróżniania spraw istotnych od nieistotnych, jaka go cechowała.

====

Święty Waleryk z Leuconay (+622)

                 Nazywany był również Valèry. Był uczniem świętego Kolumbana w sławnym klasztorze Luxeuil we Francji i założycielem monastycznej wspólnoty w Leuconay pod regułą św. Benedykta nad rzeką Somme, gdzie był też opatem.

 

 

S. Stefania OSB
pon, 01 kwietnia 2019 08:34
Data ostatniej edycji: śr, 06 kwietnia 2022 08:25:51

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę