ŚWIĘCI NA 1 KWIETNIA:
-Święty Cellach z Armagh (+1129)
=
-Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)
=
-Święty Hugo z Grenoble (+1132)
=
-Święty Waleryk z Leuconay (+622)
patrz poniżej
Modlitwa
Wszechmogący Boże, Stwórco nasz i Panie, któryś nam dał przykład w świętym Hugonie, spraw miłościwie, abyśmy za jego przyczyną równie jak on mężnie zwalczali szatańskie podszepty, a chętnie słuchali dobrych natchnień Anioła Stróża. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi. Amen.
==
Święty Cellach z Armagh (+1129)
Nazywany był Cellachem McAaedh. Urodził się w Irlandii i był mnichem benedyktyńskim w Glastonbury. Był nzywany również Celsus. Uczył w Oxfordzie w Anglii zanim w 1106 roku został ostatnim dziedzicznym biskupem Armagh w Irlandii mając 26 lat. Wyznaczył św. Malachiasza jako swego następcę po swojej śmierci. Zmarł 1 kwietnia 1129 roku w Ardpatrick w Munster.
====
Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)
Krewny świętego Hugona z Grenoble. Został opatem cystersów w Bonneveaux. Miał zaprowadzić nabożeństwo do Cierniowej Korony we Francji. Pośredniczył między papieżem Aleksandrem III a Barbarossą. Zmarł w 1194 roku. Kult zatwierdzony został dla zakonu cystersów w 1871 roku, a dla diecezji Valence w 1903 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 1 kwietnia.====
Święty Hugo z Grenoble (+1132)
Urodził się w r. 1053 w Châteauneuf, w Delfinacie. Pochodził z książęcej rodziny. Nauki pobierał w Reims, gdzie był uczniem św. Brunona, przyszłego założyciela kartuzów. Po ukończeniu szkoły katedralnej i studiów w Walencji zostaje kanonikiem katedry. Wróciwszy w strony ojczyste zzapoznaje się z Hugonem, arcybiskupem Lyonu. W r. 1080 obrano go biskupem Grenoble. Sakrę otrzymał z rąk papieża Grzegorza VII w Rzymie. Zarazem skłoniono go, aby zrezygnował z zamiaru schronienia się w klasztorze. Skłonny do kontemplacji, okazał się teraz energicznym rządcą, dbałym o dobra kościelne, poprzywłaszczane przez uzurpatorów. Okazuje się dojrzałym „tak w cnotach, jak i w sztuce rządzania. Wprowadza reformy, porządkujące życie podległej mu diecezji. Za jego czasów rozkwita biskupie miasto. Umiał się nawet przeciwstawić Witowi z Burgundii, arcybiskupowi Vienne, który zasiądzie później na stolicy Piotrowej jako Kalikst II. Brunonowi z Kolonii udostępnił pustkowie, które stanie się Wielką Kartuzją. Wspomagał też inne fundacje, ale nie zapominał przy tym o takich sprawach jak budowa szpitala i konstruowanie mostów.
Po 45 latach posługi pasterskiej realizuje pragnienie życia klasztornego. Zostaje kartuzem w klasztorze Chartreuse, którego założenie wspomagał jako biskup. Strawiony licznymi pracami, zmarł 1 kwietnia 1132 r. Życiorys biskupa sporządził Wigo (Guigo), przeor kartuzów. Kanonizacji dopełnił w r. 1134 Innocenty II. W ikonografii święty Hugon przedtawiany jest w stroju biskupim lub w zakonnym habicie. Atrybutem Świętego jest Dzieciątko Jezus w kielichu, łabędź – symbol doskonałośći, mądrości, umiejętności odróżniania spraw istotnych od nieistotnych, jaka go cechowała.
====
Święty Waleryk z Leuconay (+622)
Nazywany był również Valèry. Był uczniem świętego Kolumbana w sławnym klasztorze Luxeuil we Francji i założycielem monastycznej wspólnoty w Leuconay pod regułą św. Benedykta nad rzeką Somme, gdzie był też opatem.