Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 18 MARCA:


-Święty Anzelm z Lukki (+1086)
=
-Święty Egbert z Ripon (+720)
=
Święty Humprey z Thérouanne (+874)
=
Błogosławiony Krystian z Mellifont (+1186)

patrz poniżej

18 MARCA: 

 Święty Anzelm z Lukki (+1086)
18 MARCA: Święty Anzelm z Lukki (+1086)
18 MARCA: 

Święty Egbert z Ripon (+720)
18 MARCA: Święty Egbert z Ripon (+720)

========

Święty Anzelm z Lukki (+1086)

Nazywany był również Anzelm Młodszy przez ludzi, żyjących w jego czasach.  Został wybrany biskupem w Lucca w 1071 roku. Był mylony ze swoim wujkiem, Anzelmem z Lukki (Starszym), który w 1061 roku został wybrany papieżem i przyjął imię Aleksandra II  Anzelm niechętnie popierał inwestyturę cesarza Henryka IV. Wkrótce jednak pożałował tego czynu i zrezygnował z urzędu. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Polirone w pobliżu Mantui, który był  objęty reformą kluniacką. Pomimo tego, papież Grzegorz VII nakazał mu powrócić na biskupstwo. Żył jak prosty mnich i starał się energicznie narzucić reformę gregoriańską zaczynając od kleru. (To stało się powodem, że cesarz Henryk narzucił antypapieża Guiberta około 1080 roku i wygnał Anzelma. Anzelm uciekł do świętyni  św. Matyldy z Tuskanii, gdzie został kierownikiem duchowym. Później został papieskim legatem w Lombardii. Anzelm był autorem rozprawy przeciwko inwestyturze Contra Guibertum et Sequaces ejus, i zebrał kolekcję kanonów, którą później przyłączono do Dekretum Gracjana. Anzelm dołączył również kilka wersetów do Biblii i napisał również ważne rozprawy naukowe. Zmarł w Mantui  18 marca 1086 roku.

====

Święty Egbert z Ripon (+720)

Mnich benedyktyński w Ripon, w Anglii. Jego relikwie były otoczone czcią do początku 1000 roku.

====

Święty Humprey z Thérouanne (+874)

Zwany był również Hunfrid. Był mnichem w benedyktyńskim opactwie w Prüm. Później został biskupem w Therouanne, we Francji w 856 roku. Podczas inwazji Normanów ratował się ucieczką; odnowił miasto i został opatem w benedyktyńskim klasztorze w St. Bertin we Francji.

====

Błogosławiony Krystian z Mellifont (+1186)

Opat pierwszego klasztoru cystersów w Irlandii,  w Mellifont w Mellifont, przysłany przez św. Bernarda z Clairvaux na żadanie św. Malachiasza z Armagh. Miał podobno zostać biskupem Lismore. Zmarł w 1186 roku.

 

S. Stefania OSB
pon, 18 marca 2019 08:49
Data ostatniej edycji: śr, 23 marca 2022 08:11:38

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę