Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 15 MARCA:


-Święty Placyd Riccardi (1844- 1915)
=
-Święty Specjozus z Terraciny (+ok. 545)
=
Święty Syzebut (+1087)

patrz poniżej

15 MARCA:

Święty Placyd Riccardi (1844- 1915)
15 MARCA: Święty Placyd Riccardi (1844- 1915)
15 MARCA: 

Święty Syzebut (+1087)
15 MARCA: Święty Syzebut (+1087)

====

Święty Placyd Riccardi (1844- 1915)

                     Urodził się 14 czerwca 1844 roku w Trevi, małym umbryjskim miasteczku, gdzie jego ojciec uchodził za człowieka zamożnego: posiadał tłocznię oliwy i prowadził handel korzenny. Dzięki temu młody Tomasz, bo tak się zwał przed wstąpieniem do zakonu - mógł uczęszczać do miejscowego Collegium Nobilium, a potem u dominikanów w Rzymie studiować filozofię. Początkowo nie odznaczał się niczym szczególnym. W czasie pobytu u dominikanów powziął myśl wstąpienia do zakonu. Wybrał benedyktynów u Św. Pawła za Murami.Po nowicjacie kontynuował tam studia filozoficzne, potem spokojnie wgłębiał się  w zagadnienia teologii. Ponieważ nie zatroszczył się na czas 
o uregulowanie swego stosunku do służby wojskowej, potraktowano  go jako dezertera i osadzono w więzieniu we Florencji. Wypuszczono go po kilku tygodniach, potem odesłano do garnizonu w Livorno. Przebywał następnie w Pizie, gdzie też w styczniu 1871 roku został zwolniony. W marcu tegoż roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po nich skierowano go najpierw do alumnatu opactwa, potem został pomocnikiem mistrza nowicjuszy i spowiednikiem sióstr u Św. Cecylii. W 1884 roku wysłano go do Amelii, gdzie w sposób rozważny, a zarazem stanowczy reformował klasztor benedyktynek. Równie delikatną funkcję spełniał następnie jako mistrz nowicjuszy, zastępując poprzednika, który przez naiwność tolerował rzekomego mistyka, zwodzącego swymi wizjami innych. Potem znów przebywał w Amelii. Zajmował się następnie posługami duszpasterskimi i sprawami związanymi z odnową opactwa w Farfie. Najpierw czynił to z pobliskiego Safiano, potem w samym prastarym opactwie. Natrudził się tam niemało. Zasłynął także jako opiekun pielgrzymów.Gdy w listopadzie 1912 roku wstępował po schodach kościoła, tknął go paraliż. Silny atak przeżył, ale odtąd był już unieruchomiony, z niedowładem całej prawej strony zniekształconego przez chorobę ciała. Przeniesiono go do Św. Pawła za Murami, gdzie bez przerwy trwał na modlitwie, zatroskany o to, aby swym stanem nie przymnażać innym dodatkowych zajęć. Wówczas to często odwiedzał go Ildefons Schuster, wierny uczeń i przyjaciel, który w przyszłości będzie kardynałem arcybiskupem Mediolanu i który także stanie się jego biografem. Dom Ildefons był przy nim także w dniu 15 marca 1915 roku, kiedy umierał. Uświęconego cierpieniami benedyktyna Pius XII beatyfikował w 1954 roku.

====

Święty Specjozus z Terraciny (+ok. 545)

                Wiemy o nim z Dialogów Grzegorza Wielkiego. Żył w VI wieku pod Kapuą. Specjozus ze swym bratem Grzegorzem przystał do  św. Benedykta, rozdawszy wszystkie swe dobra ubogim. Patriarcha skierował go do klasztoru benedyktyńskiego w Terracinie. Po pewnym czasie wysłano go stamtąd dla załatwienia jakichś spraw w pobliże Kapui. Zmarł ok. 545 roku. Grzegorz któregoś dnia miał wizję i ujrzał duszę Specjoza opuszczającą ciało. Udał się zaraz w kierunku Kapui i stwierdził, że rzeczywiście zmarł. Do wczesnych martyrologiów Specjoza nie wpisano. Odnotował go dopiero Piotr de Natalibus, a potem Baroniusz, jak tylu innych z Dialogów, wprowadził do Martyrologium Rzymskiego pod dniem 15 marca. Wspomnienie zostało zresztą błędnie zlokalizowane (w Rzymie).

====

Święty Syzebut (+1087)

                      Był opatem w benedyktyńskim klasztorze w Cardena, koło Burgos, w Hiszpanii. Jego najbardziej znanym dokonaniem było sprowadzenie do sanktuarium klasztoru ciała hiszpańskiego bohatera  i rycerza El Cid, Rodrigo Diaz de Vivar.

 

S. Stefania OSB
pt, 15 marca 2019 08:51
Data ostatniej edycji: nie, 20 marca 2022 10:17:01

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę