Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 14 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 12 MARCA:


-Święta Justyna Francucci Bezzoli (+1319)
=
-Święty Piotr Diakon (+605)
=
Święty Vindician z Cambrai (+712)

patrz poniżej

12 MARCA: 

Święta Justyna Francucci Bezzoli (+1319)
12 MARCA: Święta Justyna Francucci Bezzoli (+1319)

========

Święta Justyna Francucci Bezzoli (+1319)

                   Złożywszy profesję zakonną u benedyktynek z klasztoru  S. Maria del Ponte w Arezzo (Włochy), wiele lat przeżyła w pustelni koło Civitella. Gdy straciła wzrok, wróciła do klasztoru  i przeżyła tam jeszcze 20 lat, budując wszystkich swą głęboką pokorą  , wielką cierpliwością oraz duchem pokory. Zmarła 12 marca 1319 roku. Jej kult zaaprobował w 1890 roku Leon XIII.

====

Święty Piotr Diakon (+605)

             Do benedyktynów na Monte Celio wstąpił, gdy klasztorem zarządzał przyszły papież Grzegorz Wielki. Był jeszcze subdiakonem, gdy ten mianował go -obrońcą- Kościoła rzymskiego w Rawennie, zarządcą patrimonium św. Piotra i papieskim wikariuszem na Sycylii i w Kampanii. W lecie 593 roku Grzegorz wezwał go do Rzymu. Był teraz sekretarzem papieża i jako taki stał się głównym rozmówcą w jego Dialogach. Po zgonie Grzegorza, kiedy na skutek głodu powstały w mieście niepokoje, bronił pamięci wielkiego papieża. Sam zmarł wkrótce potem, 30 kwietnia 605 roku. Nie wiemy, kiedy jego szczątki przeniesiono najpierw do Castello Cesariano, a potem do Salassola, gdzie mu dedykowano kościół, który stał się ośrodkiem jego kultu. U benedyktynów wspominano go w dniu 12 marca.

====

Święty Vindician z Cambrai (+712)

                 Urodził się w Bullecourt we Francji w 632 roku. Został uczniem św. Eligiusza. Został wybrany biskupem w Cambrai około 669 roku. Jako biskup ustanowił prałatów i wizytował parafie oraz promował monastycyzm. Odważnie również przeciwstawiał się poczynaniom króla  Franków Thierr’ego III. Burmistrz pałacu, Ebroin skazał na śmierć biskupa Autun, św. Leodegarda. Vindician naprawił grzechy popełnione przez władcę. W ostatnich latach swego życia wstąpił do klasztoru św. Vaasta w Arras, który utrzymywał  król Thierry. Vindician zmarł podczas wizyty w Brukseli, w Belgii.

 

S. Stefania OSB
wt, 12 marca 2019 08:54
Data ostatniej edycji: cz, 17 marca 2022 08:14:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę