Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 11 MARCA:


-Święta Aurea z San Millán (+1069)
=
-Święty Firman z San Sabino Piceno koło Fermo(ok. 951- ok.1020)
=
Święty Wincenty z Leónu (+630)

patrz poniżej

11 MARCA:

Święta Aurea z San Millán (+1069)
11 MARCA: Święta Aurea z San Millán (+1069)
11 MARCA:

Święty Wincenty z Leónu (+630)
11 MARCA: Święty Wincenty z Leónu (+630)

====

Święta Aurea z San Millán (+1069)

                  Żyła w czasach Maurów. Nazywanao ją również Oria. Urodziła się w Villevelayo. Żyła w pustelni przy benedyktyńskim opactwie św. Emiliana (San Millán de la Cogolia w Navarre, Upper Ebro, w Hiszpaniii. Święty Dominik z Silos był jej przewodnikiem duchowym do jej śmierci. Zmarła w wieku 27 lat w 1069 roku. Znana jest ze swoich wizji i cudów.

===

Święty Firman z San Sabino Piceno koło Fermo(ok. 951- ok.1020)

               Urodził się około 951 roku w Fermo. W wieku lat dwudziestu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa, którego Piotr Damiani osądzał jako uprawiającego symonię. Około 985 roku przywdział habit mnisi, a potem, zdobywszy uczniów, założył benedyktyńskie opactwo San Sabino Piceno koło Fermo. Zmarł około 1020 roku. W dziesięć lat później zredagowano jego żywot. O wczesnym kulcie świadczy m.in. wspomniany Piotr Damiani. Potem zaczęto go mylić z dwoma biskupami z Amiens o tym lub podobnym imieniu. Jako biskup widnieje też pod dniem 11 marca w Martyrologium Rzymskim, utożsamiany mylnie z dwoma innymi.

====

Święty Wincenty z Leónu (+630)

                 Wincenty był opatem klasztoru pod wezwaniem  św. Klaudiusza. Wedle późnej opowieści stał się jedną z ostatnich ofiar prześladowania, które w wizygockiej Hiszpanii rozpętali arianie. Natomiast wedle epitafium, zmarł 11 marca 630 r., a tylko bliskość jego grobu i relikwii św. Wincentego z Saragossy sprawiła, że zaczęto  go uważać za męczennika. Ciało jego przeniesiono później do Oviedo. Wspomnienie Wincentego obchodzono 11 marca.

 

S. Stefania OSB
pon, 11 marca 2019 15:27
Data ostatniej edycji: śr, 16 marca 2022 08:19:10

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę