Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 października 2022 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 10 MARCA:


-Święty Droktoweusz z Paryża (+ ok. 580)
=
-Święty Andrzej ze Strumi (+1106)
=
Święty Emilian z Lagny (+ 675)
=
Święty Jan z Vallombrosy (+ok.1380)
=
Święty Sedna z Ossory (+ok. 570)

patrz poniżej

10 MARCA: 

Święty Droktoweusz z Paryża (+ ok. 580)
10 MARCA: Święty Droktoweusz z Paryża (+ ok. 580)
Święty Jan z Vallombrosy (+ok.1380)
Święty Jan z Vallombrosy (+ok.1380)

====

Święty  Droktoweusz z Paryża (+ ok. 580)

                  Był uczniem św. Germana, zapewne w Autun, gdzie ten mąż, zanim został biskupem Paryża, był benedyktyńskim opatem. Nie wiemy dobrze, na przełożeństwo którego klasztoru German go powołał. W IX stuleciu przyjmowano, że był opatem benedyktyńskim w Saint-Germain-des-Pr-s.Wtedy też, po spaleniu opactwa przez Normanów, odtwarzano zniszczoną Vita Droktoweusza, ale autentycznych dokumentów już brakowało. Święty zmarł zapewne około 580 roku.
Pewny jest dzień jego śmierci: 10 marca.

====

Święty Andrzej ze Strumi (+1106)

                      Jest zwany „liguryczykiem”. Razem z Arialdem walczył w mediolańskiej Patarii o reformy. Był głową zwolenników reformy kościelnej w pólnocnych Włoszech w drugiej połowie XI wieku. Po śmierci przyjaciela usunął się do opactwa Vallombrosa i z rąk św. Jana Gwalberta przyjął habit mnisi.Zredagował życiorysy jednego i drugiego (BHL 673 i 4397). Był pośrednikiem w sporze pomiędzy Florencją a Arezzo. Zmarł 10 marca 1106 r. Relikwie spoczywają w Poppi.

====

Święty Emilian z Lagny (+ 675)

                   Nazywany był również Eminian lub Imelin. Urodził się w Irlandii. Wyruszył do Francji, gdzie wstąpił do klasztoru w Lagny. Później został wybrany tam opatem.

====

Święty Jan z Vallombrosy (+ok.1380)

                  Zajmował się potajemnie nekromancją, a gdy to się wydało został uwięziony. W samotności nawrócił się i został później pustelnikiem. Cieszył się przyjaźnią św. Katarzyny ze Sieny. Zmarł około 1380 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 10 marca.

====

Święty Sedna z Ossory (+ok. 570)

              Sedna był opatem w benedyktyńskim opactwie Seir-Kieran, które założył razem ze św. Kieranem (gdzie umięścił cudowny dzwonek św. Patryka?). Został wybrany także biskupem Ossory. Opactwo śłużyło jako siedziba opatów- biskupów Ossoru do 1184 roku.

 

 

 

S. Stefania OSB
nie, 10 marca 2019 11:43
Data ostatniej edycji: wt, 15 marca 2022 08:16:26

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę