Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 9 MARCA:


-Święta Franciszka Rzymianka (1384-1440)- więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-09a.php3
=
-Święty Antoni (Antoniusz) z Froidemont (X w)
=
Święty Boza z Yorku (+686)

patrz poniżej

9 MARCA: 

Święta Franciszka Rzymianka (1384-1440)
9 MARCA: Święta Franciszka Rzymianka (1384-1440)

====

Święta Franciszka Rzymianka (1384-1440)

              Urodziła się na początku 1384 roku w Wiecznym Mieście, w patrycjuszowskiej rodzinie Bussa de Leoni. Mając lat piętnaście, wydana została za Wawrzyńca di Ponziani, gwelfa czynnego pośród niepokojów i walk tego czasu. W 1409 roku jego pałac zrujnowały oddziały Władysława, króla Neapolu, natomiast w 1413 roku musiał uchodzić z miasta, pozostawiając majątek i interesy swej młodej żonie. Pełna energii i zaradności, od najmłodszych lat przejawiała skłonność do umartwień i gorliwej troski o biednych i chorych. Zasłynęła z tej dobroczynności zwłaszcza w czasie epidemii, która niszczyła Rzym w latach 1413-1414. Wtedy z narażeniem własnego życia usługiwała zarażonym. Jej przykład pociągnął do charytatywnej pracy, modlitwy i pokuty  inne rzymskie matrony. Porozumiawszy się ze sobą, utworzyły w 1425 roku stowarzyszenie o zupełnie innym charakterze niż dotychczasowe zakony żeńskie. Nie żyły w klauzurze, trudniły się natomiast gorliwą działalnością charytatywną na zewnątrz. Ale nie odstępując zbytnio od dotychczasowych norm prawnych, afiliowały się jako oblatki do benedyktyńskiej kongregacji oliwetanów, ze względu zaś na swoją pierwszą siedzibę zwane były oblatkami z Tor de' Specchi. Zaaprobował je w 1433 roku Marcin V. Franciszka dołączyła do nich, gdy straciwszy wprzód dzieci, w 1436 roku ponadto owdowiała. Nie przerwała teraz bynajmniej swej charytatywnej działalności. Równocześnie starała się wpłynąć uspokajająco na konflikty rozdzierające Kościół. Dlatego zaliczono ją do grupy niewiast, do której należą także dwie inne święte tych czasów: Katarzyna ze Sieny oraz Brygida Szwedzka. Była zresztą, jak one, ubogacona darami mistycznymi. Niestety, nie pozostawiła żadnych pism i dlatego pod tym względem znana jest jedynie z biografii J. Mattiottiego, ta zaś z punktu widzenia teologicznego nastręcza poważne trudności (zstąpienie do piekła, odraza do małżeństwa itd.). Nie umniejsza to świętości Franciszki, o której świadczą przede wszystkim czyny jej niestrudzonej miłości, ascezy i wyrzeczenia się siebie. Zmarła w dniu 9 marca 1440 roku, mając 56 lat. Była obdarzona niezwykłymi łaskami mistycznymi. Pochowano ją  w kościele S. Maria Nova blisko Forum Romanum. Kanonizował ją Paweł V w 1609 roku. W ikonografii św. Franciszka przedstawiana jest  w czarnej sukni i białym welonie, towarzyszy jej anioł, cieszyła się bowiem przywilejem częstego oglądania swego anioła Stróża. 
Na niektórych obrazach jej atrybutem jest osioł – symbol pracowitości, wytrwałości, cierpliwości, zdrowego rozsądku, oraz otwarta księga.

====

Święty Antoni (Antoniusz) z Froidemont (X w)

              Mnich benedyktyński a potem pustelnik, znany ze swej świętości.

====

Święty Boza z Yorku (+686)

              Był mnichem benedyktyńskim w Whitby. Po wypędzeniu św. Wilfryda, biskupa Yorku, objął rządy południowej części jego diecezji. Świety Będą oddaje mu wiele pochwał jako pasterzowi niezwykłej świątobliwości. Zmarł w 686 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 9 marca.

 

S. Stefania OSB
pt, 08 marca 2019 20:56
Data ostatniej edycji: pon, 14 marca 2022 08:15:24

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę