Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 8 MARCA:


-Święty Weremund z Hirache (ok. 1020-1092)
=
Stefan z Obazine (+1159)
=
Święty Umfryd z Prüm (+ 870)

patrz poniżej

8 MARCA:

 Święty Weremund z Hirache (ok. 1020-1092)
8 MARCA: Święty Weremund z Hirache (ok. 1020-1092)
8 MARCA:


 Święty Stefan z Obazine (+1159)
8 MARCA: Święty Stefan z Obazine (+1159)
Święty Stefan z Obazine (+1159)
Święty Stefan z Obazine (+1159)
Święty Umfryd z Prüm (+ 870)
Święty Umfryd z Prüm (+ 870)

====

Święty Weremund z Hirache (ok. 1020-1092)

               Urodził się w Arelbano ok. 1020 roku. W 1056 roku był już opatem benedyktyńskim w Hirache w Nawarze w Hiszpanii, ale legenda opowiada, że przed objęciem tego urzędu zajmował się w klasztorze rozdawaniem jałmużn. Okazywał wtedy niezwykłą hojność. Mimo tej nieograniczonej hojności środków do rozdawania biednym nigdy mu nie brakowało. Wielbiony był za swe miłosierdzie i dar czynienia cudów. Jako opat był doradcą Sancha Ramireza, króla Navarry, od którego też otrzymał dla klasztoru -willę- Estella. Zmarł w 1092 roku w Hirache.  U benedyktynów wspomnienie tego świętego opata przypada w dniu 8 marca (tak również w nowym Martyrologium Rzymskim).

====

Święty Stefan z Obazine (+1159)

                   Pochodził z okręgu Limousin, a urodził się pod koniec XI stulecia. Był jeszcze bardzo młody, gdy stracił ojca i musiał się zaopiekować matką oraz braćmi. Nie przeszkodziło mu to w kontynuowaniu studiów i przygotowaniu się do kapłaństwa. Po zrealizowaniu tego ostatniego zamierzenia rozdał dobra ubogim i razem z przyjacielem Piotrem usunął się do pustelni niejakiego Bertranda, któremu się też podporządkował.  Po dziesięciu miesiącach razem z Piotrem udał się na niemal niedostępne miejsce w borze nazywanym Obazine (na terenie diecezji Limoges) i wiódł tam nadal życie pustelnicze. Z czasem zgłosili się uczniowie i wówczas postanowił wybudować dla nich klasztor. Chciał w nim kierować się jakąś gotową regułą i dlatego udał się zasięgnąć rady do Wielkiej Kartuzji. Potem szukał jeszcze oparcia w opactwie w Dalon. W 1142 r. razem z towarzyszami przyjął habit zakonny, złożył profesję i został opatem nowo utworzonej społeczności. W pięć lat później afiliowała się ona do kongregacji cysterskiej. Nadal intensywnie się rozrastała i dlatego dała początek fundacjom w Garde-Dieu (1150) oraz we Frenade (1151). W samym zaś Obazine rozbudowano pomieszczenia klasztorne. Gdy w 1159 r. Stefan przebywał w Bonnaigue, aby tam przewodniczyć wyborowi opata, nagle zaniemógł. Zmarł tam w dniu 8 marca. Ciało przeniesiono do Obazine i tam pochowano. Klemens XI zaaprobował w 1701 r. jego kult liturgiczny.

====

Święty Umfryd z Prüm (+ 870)

                  Był benedyktyńskim opatem w Prüm w Niemczech, a od 850 roku biskupem Thèrouanne we Francji, gdzie zmarł w 870 roku. Otrzymał od Karola Łysego opactwo Saint-Bertn, jednakże wrócił do swojej diecezji na skutek interwencji Mikołaja I.

 

 

S. Stefania OSB
cz, 07 marca 2019 16:12
Data ostatniej edycji: nie, 13 marca 2022 11:22:11

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę