Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 04 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 6 MARCA:


-Święty Balter z Lindisfarne (+756)
=
Święty Bilfryd
=
Święty Cadroe (+976)
=
Święty Fridolin (+540)
=
Święta Kyneburga Castor (+ok.680)
=
Święta Kyneswida Castor (+ok.680)
=
Święta Tibba Castor (+ok.680)

patrz poniżej

6 MARCA: 

Święty Balter z Lindisfarne (+756)
6 MARCA: Święty Balter z Lindisfarne (+756)
6 MARCA: 

Święty Fridolin (+540)
<br><br>Modlitwa
<br>Wszechmogący, wieczny Boże i Ojcze niebieski! spraw łaskawie, abym za przyczyną św. Frydolina umiał gardzić skarbami ziemskimi, a gromadzić sobie skarby niebieskie, w które zaopatrzeni, moglibyśmy się dostać do wiecznej Twojej chwały. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Amen.
6 MARCA: Święty Fridolin (+540)

Modlitwa
Wszechmogący, wieczny Boże i Ojcze niebieski! spraw łaskawie, abym za przyczyną św. Frydolina umiał gardzić skarbami ziemskimi, a gromadzić sobie skarby niebieskie, w które zaopatrzeni, moglibyśmy się dostać do wiecznej Twojej chwały. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Amen.

====

Święty Balter z Lindisfarne (+756)

                   Irlandczyk, mnich benedyktyński w Lindisfarne. Potem udał się do Tynningham, w Szkocji i został pustelnikiem. Osiadł na górze Bass w Nortumbrii. Żył w wielkiej ascezie i zmarł w Aldham. Jego relikwie zostały umieszczone u św. Biltryda w Durham, w Anglii.

====

Święty Bilfryd

                  Złotnik, mnich benedyktyński. Potem został pustelnikiem w Lindisfarne, w Irlandii, na wybrzeżu Nortumbrii, w Północnej Anglii. Tam pomagał biskupowi Eaddfridowi oprawić arcydzieło, słynny egzemplarz Bibliii św. Kutberta. Użył w tym celu złota, srebra i klejnotów. Relikwie Bilfryda znajują się w Durham, w Anglii.

====

Święty Cadroe (+976)

                 Szkocki książe. Studiował w Armagh w Irlandii. Później przybył do Anglii. Według tradycji ocalił Londyn przed pożarem. W opactwie benedyktyńskim we Fleury, we Francji został mnichem.  Wkrótce także został wybrany opatem klasztoru benedyktyńskiego przy rzece Meusa, w Belgii. Udał się do Metz, we Francji i został opatem u św. Klemensa.

====

Święty Fridolin (+540)

                 Irlandczyk, czczony jako „Apostoł Górnego Renu”. Podróżował do Francji i zamieszkał w Poitiers, gdzie odbudował klasztor zniszczony porzez Wandalów. Został pustelnikiem w Rhine. Tam wybudował inny klasztor. Jest nazywany jednak „wędrowcem”, ponieważ odbył wiele ewangelicznych wypraw w tym regionie.

====

Święta Kyneburga Castor (+ok.680)

                  Córka króla Mercji Pendy i siostra św. Kyneswidy. Wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego w Northamptonshire. Później została tam wybrana ksienią. Jej relikwie znajdują się w opactwie świętego Petrburga w Anglii.

====

Święta Kyneswida Castor (+ok.680)

                 Córka króla Mercji Pendy i siostra św. Kyneburgi. Wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego w Northamptonshire. Później została tam wybrana ksienią. Jej relikwie znajdują się w opactwie świętego Petrburga w Anglii.

====

Święta Tibba Castor (+ok.680)

                 Wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego w Northamptonshire. Później została tam wybrana ksienią. Jej relikwie znajdują się w opactwie świętego Petrburga w Anglii.

 

S. Stefania OSB
wt, 05 marca 2019 18:53
Data ostatniej edycji: pt, 11 marca 2022 08:55:02

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę