Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 MARCA:


-Święty Ceda (Ceada, Chad) z Mercji (+ 672)
=
Święty Willeic (+726)

patrz poniżej

2 MARCA: 

 Święty Ceda (Ceada, Chad) z Mercji (+ 672)
2 MARCA: Święty Ceda (Ceada, Chad) z Mercji (+ 672)

====

Święty  Ceda (Ceada, Chad) z Mercji (+ 672)

                  Był bratem świętego Ced(d)y i, jak on, pochodził z Nortumbrii. Podobna była też jego formacja. W opactwie benedyktyńskim  Lastingham objął po swym bracie rządy. Potem z powodu nalegań króla Oswy został biskupem Yorku. Nie zasiadał na tej stolicy długo.  Gdy wysunięto wątpliwości co do ważności sakry, udzielonej w obrządku iroszkockim, usunął się do Lastingham. Arcybiskup Teodor wezwał go później do objęcia biskupstwa Mercji, ale zażądał,  by powtórnie przyjął święcenia per omnes gradus. Stolicę swą ulokował w Lichfield. Tam też wybudował katedrę, a dla kleru ustanowił życie wspólne. Zmarł w 672 roku na skutek epidemii, która grasowała  w okolicy. Jego kult rozprzestrzenił się bezzwłocznie, natomiast jego portret uwiecznił w swej Historii Beda. Wspomnienie obchodzono 
2 marca. Przypisywanie mu Księgi św. Chada nie jest uzasadnione. Ewangeliarz pochodzi bowiem  z VIII lub IX wieku.

====

Święty Willeic (+726)

                   Mnich benedyktyński, uczeń św. Switberta. Willeic był przeorem w benedyktyńskim opactwem w Kaiserswerth. Miasto Kaiserswerth rozrosło się wokół tego opactwa znajdującego się w pobliżu Düsseldorfu, w Niemczech, które stało się wspaniałym duchowym centrum.

 

S. Stefania OSB
so, 02 marca 2019 08:09
Data ostatniej edycji: pon, 07 marca 2022 08:27:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę