Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 1 MARCA:


-Błogosławiona Joanna Maria Bonomo (+ 1670)
=
-Święty Rudezynd (+977)
=
Święty Switbert Starszy (+713)
=
Święty Sywiard (+729)

patrz poniżej

1 MARCA: 

Błogosławiona Joanna Maria Bonomo (+ 1670)
1 MARCA: Błogosławiona Joanna Maria Bonomo (+ 1670)
1 MARCA: 

Święty Switbert Starszy (+713)
1 MARCA: Święty Switbert Starszy (+713)
1 MARCA: 

 Święty Rudezynd (+977)
1 MARCA: Święty Rudezynd (+977)

====

Błogosławiona Joanna Maria Bonomo (+ 1670)

                 Włoszka wykształcona przez klaryski w Trydencie. W 1622 roku wstąpiła do zakonu benedyktynek św. Hieronima w Bassano. Pełniła funkcję mistrzyni nowicjatu, przeoryszy i przez trzy kadencję była ksienią. Służyła radą każdemu, kto zwrócił się do niej o pomoc, bez względu na pochodzenie społeczne. Całe życie Joanny Marii było cierpieniem zarówno fizycznym, jak i duchowym. Była wielką mistyczką obdarzoną darem stygmatów. Swoje przeżycia przeniosła na papier- była autorką licznych pism. Zmarła w 1670 roku. Została beatyfikowana w 1783 roku. Wspomnienie obchodzi się 1 marca. Błogosławiony Kolumba Marmion cenił ją i cytował jej nauki. 
=

Święty Rudezynd (+977)

                  Nazywany był również Rosendo. Urodził się w Galicji, w Hiszpanii w 907 roku w szlacheckiej rodzinie. Został biskupem Mondonedo (Dumium) w wieku 18 lat wbrew własnej woli. Objął też biskupstwo w Composteli, po rozwiązłym biskupie Sisnandzie, który był jego kuzynem. Wyróżnił się wojskową zręcznością przy dowodzeniu armią przeciw z Normanom i Maurom. Kiedy Sisnad uciekł z więzienia opuścił biskupstwo w Composteli, po grożbie zamordowania go. Wstąpił do opactwa św. Jana Caveiro, które wybudował i ufundował w Celanova, w Villar. Wstąpił też do tego opactwa.

Wybudował kilka innych klasztorów monastycznych, gdzie wprowadził Regułę św. Benedykta. Został wybrany opatem w Celanova, po pierwszym opacie Franquili. Rudezynd stał się przodującą postacią swoich czasów, przyjmował liderów Kościoła z całej Portugalii, którzy szukali u niego porady.  Z relacjo św. Senoriny Rudezynd zasłużył na dobre imię z powodu uczynionych cudów. Zmarł w Celanova i został kanonizowany w 1195 roku.

====

Święty  Switbert Starszy (+713)

               Jak wielu innych misjonarzy tej epoki, był z pochodzenia Anglosasem. Prace ewangelizacyjne rozpoczął ze św. Willibrordem około 690 roku. Działał najpierw na terenie południowej Fryzji, którą odzyskał dopiero co Pepin II z Heristalu. Około 692 roku, gdy Willibrord wyprawił się do Rzymu, wybrano go na biskupa. Sakrę przyjął w Anglii z rąk Wilfryda. Potem działał nie tyle na terenie Fryzji, co raczej wśród Brukterów w południowej Westfalii. Nie był to jeszcze czas dla chrystianizowania kraju sposobny, zwłaszcza że zawisła nad nim groźba ekspansji Sasów. Pepin i jego małżonka Plektruda podarowali mu wysepkę na dolnym Renie, gdzie mógł założyć klasztor benedyktyński. Nazwano ją później Kaiserswerth (Werda).  Tam też święty w marcu 713 roku zmarł. Wspomnienie obchodzi się 1 marca.

====

Święty  Sywiard (+729)

               Wstąpił do klasztoru w Saint-Calais, przy rzece Anisole, a potem został opatem po swoim ojcu. Przypisuje mu się autorstwo historii klasztoru w St. Calais.

 

S. Stefania OSB
pt, 01 marca 2019 08:53
Data ostatniej edycji: nie, 06 marca 2022 11:25:21

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę