poniedziałek, 18 listopada 2019 napisz DONOS@

„Mała” obwodnica Łomży czeka na decyzję wojewody

W poniedziałek do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku złożono wniosek o wydanie decyzji ZRID dla południowej części obwodnicy Łomży. To tzw. zadanie nr 3 łomżyńskiej części Via Baltica, czyli budowa drogi ekspresowej S61 na odcinku „węzeł Łomża Południe” (z węzłem) do „węzeł Łomża Zachód” (bez węzła), wraz z budową łącznika do drogi Łomża – Zambrów. Teoretycznie ten odcinek obwodnicy powinien zostać ukończony do października 2020 roku.

Obwodnica Łomży z zaznaczonym tzw. zadaniem nr 3
Obwodnica Łomży z zaznaczonym tzw. zadaniem nr 3

ZRID, czyli  zezwolenie na realizację inwestycji drogowej wydawane jest na podstawie tzw. specustawy drogowej. Ma ona uprościć procedury, skrócić czas przygotowania dokumentacji projektowej, uzyskiwania niezbędnych opinii, co w konsekwencji przyczynia się do szybszego rozpoczęcia budowy autostrad, dróg szybkiego ruchu czy obwodnic miast. Co do zasady decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydawana jest w terminie 90 dni od złożenia wniosku, ale np. w harmonogramie budowy Via Baltica GDDKiA zapisało na to 5 miesięcy.

Odcinek S61, na którego ZRID wczoraj złożono dokumenty w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, ma zaledwie 7,2 km długości od węzła „Łomża Południe” w okolicach wsi Boguszyce w kierunku wsi Sierzputy Młode, oraz dłuższy o dwa kilometry jednojezdniowy tzw. „łącznik” od węzła „Łomża Południe” do drogi Łomża – Zambrów. Decyzja ZRID, w stosunku do której drogowcy chcą, aby wojewoda nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności, zawierać będzie pozwolenie na budowę, ale także podziały i wywłaszczenia gruntów przejmowanych pod drogi. Drogowcy szacują, że wojewoda wyda te decyzję do sierpnia br. Zgodnie z harmonogramem ta część Via Baltica powinna być zbudowana do października 2020 roku. 
Umowa została podpisana w grudniu 2017 roku. Zlecenie otrzymała portugalska firma Mota Engil, której GDDKIA ma – zgodnie z kontraktem – zapłacić 218,1 mln zł.  

To czwarty odcinek łomżyńskiej Via Baltica dla którego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęto procedury wydawania decyzji ZRID. Jako pierwsze – jeszcze w sierpniu ubiegłego roku w PUW zostały złożone wnioski dla odcinków od Kisielniccy do Stawisk i od Stawik do Szczuczyna. Procedowanie wniosków zawieszono na kilka miesięcy wzywając drogowców do uzupełnienia przedłożonych dokumentów. Nastąpiło do dopiero w połowie lutego 2019 roku. GDDKiA oczekuje, że decyzje ZRID dla tych odcinków otrzyma do łowy roku. 
Od grudnia 2018 roku rozpatrywany w PUW ma być także wniosek o wydanie decyzji ZRID dla blisko 20-kilometrowego odcinak S61 od węzła „Śniadowo” do węzła „Łomża Południe”. Jeśli nie wystąpią jakieś dodatkowe utrudnienia ta decyzja wojewody będzie mogła być wydana w maju tego roku. 
Do złożenia wniosku o ZRID przygotowywana jest dokumentacja na odcinek pierwszy – od „węzła Podborze” na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej po „węzeł Śniadowo”.

Znacznie później drogowcy będą składać wniosek o wydanie decyzji ZRiD na tzw. zadanie nr 4, czy większość obwodnicy Łomży wraz z nowym mostem przez Narew. Umowa na ten odcinek została podpisana z rocznym opóźnieniem w stosunku do innych odcinków S61. 

Zobacz: Obiekty inżynierskie południowej części obwodnicy Łomży


 
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę