Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 24 LUTEGO:


-Święty Jan Theristi (+1129)
=
Święty Betto z Auxerre (+ 918)
=
Święta Ida z Hohenfels (+1195)

patrz poniżej

24 LUTY: 

Święty Jan Theristi (+1129)
24 LUTY: Święty Jan Theristi (+1129)

====

Święty Jan Theristi (+1129)

                Znany także jako Theristus lub „Harvester”. Z pochodzenia był Kalabryjczykiem, urodzonym na Sycylii. Jego matka była niewolnicą  u Saracenów. Jan uciekł w młodym wieku i został benedyktyńskim mnichem. Przez wiel lat służył Kościołowi.

====

Święty Betto z Auxerre (+ 918)

               Pochodził z Sens i był krewnym biskupa Ewrarda. Wcześnie wstąpił do stanu duchownego. Wcześnie też został opatem u Św. Herakliusza w Sens. Był następnie przeorem u benedyktynów w Saint-Colombe.Zdziałał tam wiele. W 915 roku wezwano go do objęcia osieroconej stolicy biskupiej w Auxerre. Zasiadł na niej po pewnym oporze. Wiele napracował się wtedy, by obronić lub powiększyć dobra kościelne. Zmarł 24 lutego 918 roku.

====

Święta Ida z Hohenfels (+1195)

                Była córką grafa, który swe dobra posiadał na północ od Moguncji.. Ida wyszła za Eberharda, hrabiego ze Sponheim. Gdy ten około 1190 roku zmarł, podążyła za młodszą siostrą Małgorzatą do klasztoru benedyktyńskiego na Rupertsbergu pod Bingen. Nie wiemy, kiedy zmarła. Zapewne w ostatnich latach XII stulecia. Jej kult na przełomie XV i XVI wieku odnowił Trithemius, opat ze Sponheim, głośny autor wielu dziełek. Idę wspominano 24 lutego.

 

 

 

 

S. Stefania OSB
nie, 24 lutego 2019 11:14
Data ostatniej edycji: wt, 01 marca 2022 08:36:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę