Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 19 LUTEGO:


-Święty Akka (+ 740)
=
Święty Beat z Liebany (+789)
=
Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)
=
Święty Jerzy z Lodève (+884)

patrz poniżej

19 LUTY: 

Święty Akka (+ 740)
19 LUTY: Święty Akka (+ 740)
19 LUTY: 

Święty Beatus z Liebany (+789)
19 LUTY: Święty Beatus z Liebany (+789)
19 LUTY: 

Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)
19 LUTY: Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)

====

Święty Akka (+ 740)

               Był biskupem Hexham. Jest chyba jedynym świętym tego imienia. Urodził się w Nortumbrii. Młodość spędził u boku benedyktyńskiego mnicha Bosy, który został później biskupem Yorku, którego był uczniem. Potem towarzyszył św. Wilfrydowi, gdy ten ok.  685 roku działał w okręgu Sussex. Z  nim wyprawiał się też do Rzymu i odwiedzał we Fryzji św. Wilibrorda. Po powrocie zostałopatem benedyktyńskiego klasztoru świętego Andrzeja. Objąwszy stolicę biskupią dbał  o architekturę i rozwój muzyki kościelnej. Jednym z głównych jego dzieł była biblioteka. Poczynając od  709 roku przyjaźnił się ze św. Bedą, który dedykował mu kilka swych dziełek. W 732 roku z niewiadomych przyczyn usunięto go z biskupstwa. Zmarł 20 października 740 roku, 
ale wspominano go 19 lutego.

====

Święty Beat z Liebany (+789)

Przeciwnik herezji adopcjonistów. Był mnichem w w klasztorze benedyktyńskim św. Marcina w Liebanie koło Santander w Hiszpanii. Beatu sprzeciwił się teorii Adopcjonistów, którą popierał arcybiskup Toledo Elipandus. Razem z Eteriuszem, biskupem Osmy pracowali nad nawróceniem zwolenników Elipandusa. Obaj napisali Liber Adversus Elipandum, jako pomoc przeciwko herezji arcybiskupa. Kiedy herezja Adopcjonistów została potępiona, Beatus wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Valcavado, gdzie napisał komentarze i hymny.

====

Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)

                Urodził się w Brukseli, w Belgii i wychowywał u cystersek w pobliskim klasztorze, później studiował w Paryżu, we Francji. Nauczał dogmatu w Cologne, w Niemczech. W 1230 roku został biskupem w Lozannie, w Szwajcarii. Po dziewięciu latach  zrezygnował i udał się do cysterskiego klasztorzu w La Cambra, był kapelanem cesarza. Został zaatakowany przez przedstawiciela cesarza po tym jak zbeształ publicznie Cesara i lokalny kler za ich zepsucie moralne.

====

Święty Jerzy z Lodève (+884)

                Był benedyktynem. Kiedy był całkiem stary, został wybrany na biskupa Lodeve. Jego pierwszy klasztor został zniszczony przez Normanów w 862 roku.

 

S. Stefania OSB
pon, 18 lutego 2019 18:36
Data ostatniej edycji: cz, 24 lutego 2022 08:27:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę