Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 15 LUTEGO:


-Święty Zygfryd z Växjö (+1045)
=
Święty Faust z Monte Cassino
=
Święty Walfryd (+765)
=
Święty Drutmar z Corvey (+1046)

patrz poniżej

15 LUTY: 

 Święty Zygfryd z Växjö (+1045)
15 LUTY: Święty Zygfryd z Växjö (+1045)
15 LUTY: 

Święty Walfryd (+765)
15 LUTY: Święty Walfryd (+765)

====

Święty Zygfryd z Växjö (+1045)

                   Pochodził z Anglii, mnich benedyktyński w Glastonbury. Król Olaf I Tryggvason ściągnął go do Norwegii. Potem działał na terenie dzisiejszej Szwecji. Z braku źródeł nie wiemy bliżej, jak wyglądała jego misyjna działalność. Wiemy jednak, że w  1030 roku przybył do Bremy, zapewne dla załatwienia jakichś spraw kościelnych. Historycy wahają się, czy utożsamić go ze wzmiankowanym w źródłach biskupem dworskim króla Olafa (960-1024), Sigurdem, czy z biskupem misyjnym tego samego imienia. W każdym razie praca Zygfryda nad chrystianizacją Szwecji przypada na pierwszą połowę XI stulecia. Zmarł 11 lutego 1045 roku. Wspominano go zawsze w dniu 15 lutego. Ośrodkiem kultu stało się Växjö, gdzie święty był pochowany. Czczono go jako jednego z głównych patronów Szwecji. Potem kult przedostał się także do Danii i Norwegii.

====

Święty Drutmar z Corvey (+1046)

                  Opat benedyktyński w Saksonii, w Niemczech. Był przyjacielem cesarza Rzymskiego Imperium Henryka II. Cesarz ustanowił go opatem.

====

Święty Faust z Monte Cassino

             Był opatem i prawdopodobnie uczniem św. Benedykta Na Monte Cassino, we Włoszech. Został biografem św. Maura według relacji opata Oda z Glanfeuil.

====

Święty Walfryd (+765)

                  Nazywany był również Qualfredo della Gherardesca. Urodził się w Pizie, we Włoszech. Był żonaty, miał pięcioro dzieci.  Po wielu latach razem z małżonką zdecydowali się rozpocząć życie zakonne. Razem z przyjacielem Fortisem i krewnym Gundualdem ufundował klasztor w Palazzuolo w pobliżu Volterra i klasztor w pobliżu dla swojej żony 
i córki. Został pierwszym opatem założonego przez siebie klasztoru w Palazzuolo. Po nim opatem był jeden z jego synów.  Jego kult zaaprobował w 1861 roku papieża Piusa IX.

 

 

S. Stefania OSB
cz, 14 lutego 2019 13:55
Data ostatniej edycji: nie, 20 lutego 2022 10:09:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę