Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 9 LUTEGO:


-Święty Alto z Altomünster (+760)
=
Święty Ansbert z Rouen (+695)
=
Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088)- patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-09b.php3
=
Święty Rajnald z Nocera (+1225)

patrz poniżej

9 LUTY: 

Święty Alto z Altomünster (+760)
9 LUTY: Święty Alto z Altomünster (+760)
9 LUTY: 

Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088)
9 LUTY: Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088)
9 LUTY: 

Święty Rajnald z Nocera (+1225)
9 LUTY: Święty Rajnald z Nocera (+1225)
9 LUTY: 

Święty Ansbert z Rouen (+695)
9 LUTY: Święty Ansbert z Rouen (+695)

====

Święty Alto z Altomünster (+760)

                   Był prawdopodobnie Irlandczykiem lub Anglo-Saxonem. Był pustelnikiem w pobliżu Augsburga, w Niemczech. Przybył tam około 743 roku. Mieszkał w prostej chatce na opustoszałej ziemi. Alto wkrótce zyskał sławę z powodu swojej świętości i surowego życia.  Wieści o jego dobrej działalności dotarła do króla Pepina III, znanego również jako Pepin Krótki, który dał mu kawałek ziemi w pobliżu Altomünster (współcześnie jest to diecezja Friesling, w Bawarii). Alto oczyścił teren i założył opactwo benedyktyńskie. Święty Bonifacy przybył do niego w 750 roku i poświęcił tam kościół. Klasztor został zniszczony ale odbudowano go w 1000 roku, gdzie obowiązywała reguła benedyktyńska. Brygitki przejęły go w XV wieku.

====

Święty Ansbert z Rouen (+695)

                    Miał pochodzić z Chaussy-en-Vexin, ze znakomitego rodu Neustrii. Na dworze Chlotara III był referendarzem. Wrócił potem do benedyktyńskiego klasztoru w Fontenelle, St. Wandrille, do którego wcześniej wstąpił. W 677 roku został tam opatem. W siedem lat później został następcą św. Audoena na stolicy biskupiej w Rouen. Pod wpływem oszczerstwa został usunięty. Zmarł na wygnaniu w Hautmont w 695 roku, zanim zdążył objąć swą stolicę arcybiskupią. Wspominano go w dniu 9 lutego,  ale także 9 marca i 1 kwietnia.

====
Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088)

                    Jego właściwe imię i nazwisko irlandzkie brzmi Muirdach  MacRobertaigh, ale na kontynencie jego imię uległo latynizacji, o czym dowodnie świadczy wzruszająca inwokacja do św. Kiliana, zamieszczona w kodeksie własnoręcznie przepisywanym przez niego, a zachowanym w opactwie Fort Augustus pod Aberdeen. Znany był również jako Marian Szkot  lub Murdoch MacGroarty. Imię Marian wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Powstało z łacińskiego przydomka Marianus, który oznaczał „należący do Mariusa, czyli do rodziny Mariuszów”. Marian urodził się w Donegal, w Irlandii około 1020 roku w znakomitej rodzinie. Około 1067 roku Marian opuścił z dwoma towarzyszami, Janem i Kandydem, rodzinną Irlandię i udał się z pielgrzymką do Rzymu. Zatrzymali się po drodze w Bawarii,  w opactwie benedyktyńskim Św. Michała w Bambergu, ale obyczaje tamtejszych mnichów nie odpowiadały jego wyspiarskim upodobaniom. Około 1070 roku osiedlił się tedy jako rekluz  w Ratyzbonie, gdzie pracował nad przepisywaniem  manuskryptów. Kilkakrotnie skopiował biblię.  W trzy lata później Emma,  ksieni klasztoru w Obermünster umieściła go z towarzyszami przy kościele 
Św. Piotra w Ratyzbonie. Podarowała mu ten kościół z należącą do niego ziemią,  gdzie Marian zbudował  opactwo benedyktyńskie św. Jakuba, gdzie założył skryptorium do przepisywania ksiąg. Był tam pierwszym opatem. Klasztor stał się macierzystym dla wszystkich mnichów irlandzkich w południowych Niemczech i dał początek dwunastu klasztorom. Przetrwała ona do 1552 roku. Jako opat Marian wydał zarządzenie , żeby każdy wolny czas mnisi spędzali kopiując manuskrypty zawierające Biblię. Sam kilkakrotnie skopiował biblię.Marian słynął jako doskonały kaligraf; wiele jego dzieł przetrwało do dziś. Legenda głosi, że pewnego razu kobieta przygotowująca lampy dla bł. Mariana zaspała. Obudziła więc inną kobietę, żeby jej pomogła i razem weszły do celi Mariana. Ich oczom ukazał się widok mnicha siedzącego bez lampy czy świecy: prawą ręką pisał, a lewą trzymał 
w powietrzu – z ręki tej biło światło oświetlające pracę. Błogosławiony Marian zmarł 9 lutego 1088 roku. Został pochowany w opactwie św. Jakuba. Pozostawił po sobie pamięć znakomitego kopisty tekstów patrystycznych.

====

Święty Rajnald z Nocera (+1225)

                  Urodził się w Umbrii, we Włoszech. Jego rodzice pochodzili z niemieckiego rodu.  Wstąpił do benedyktynów i służył tam róznymi zdolnościami aż do mianowania go biskupem w Nocera w 1222 roku. Na wskutek jego doskonałej służby jako biskup jest uważany jako święty patron tej diecezji.

 

S. Stefania OSB
so, 09 lutego 2019 13:44
Data ostatniej edycji: pon, 14 lutego 2022 08:31:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę