Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 8 LUTEGO


-Święta Elfleda z Whitby (653 - 714)
=
Święty Paweł z Verdun (+649)
=
Święty Piotr Igneus zwany Ogniowym (+1088)

patrz poniżej

8 LUTY: 

Święta Elfleda z Whitby (653 - 714)
8 LUTY: Święta Elfleda z Whitby (653 - 714)
8 LUTY: 

Święty Paweł z Verdun (+649)
8 LUTY: Święty Paweł z Verdun (+649)
8 LUTY: 

Święty Piotr Igneus zwany Ogniowym (+1088)
8 LUTY: Święty Piotr Igneus zwany Ogniowym (+1088)

====

Święta Elfleda z Whitby (653 - 714)

                  Królewna Nortumbrii. Wstapiła do klasztoru w Hartlepool; później została ksienią opactwa benedyktyńskiego w Whitby. Elfleda odgrywała wybitną rolę w dziejach Kościoła angielskiego. Została nawet dopuszczona na synod i współpracowała z kilku słynnymi biskupami. Zmarła w 714 roku.

====

Święty Paweł z Verdun (+649)

                    Paweł najpierw był dworzaninem porzucił świeckie życie i został pustelnikiem w pobliżu Trier, w Niemczech. Po kilku latach wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Tholey i został dyrektorem klasztornej szkoły. Około 630 roku król Dagobert I wyznaczył go na biskupa Verdun.

====

Święty Piotr Igneus zwany Ogniowym (+1088)

                    Pochodził z Florencji. W Vallombrosie przywdział habit mnisi. Dla poparcia oskarżenia, wytoczonego przeciw biskupowi florenckiemu, Piotrowi z Pawii, któremu to zarzucano symonię, w 1068 roku przeszedł nietknięty próbę ognia. Stąd właśnie przydomek, który mu nadano. Wkrótce potem został przeorem w Passignano, a następnie opatem w Fucecchio. W 1074 roku Grzegorz VII mianował go kardynałem i biskupem w Albano, a następnie posługiwał się nim w rozmaitych legacjach na terenie Italii, Francji i Niemiec. Wiele zdziałał wtedy dla odnowienia dyscypliny kościelnej. Zmarł 8 stycznia po 1088 roku. Wspomnienie obchodzono jednak w dniu 8 lutego. Jego kult zaaprobowany został w 1673 roku.

 

S. Stefania OSB
pt, 08 lutego 2019 12:30
Data ostatniej edycji: nie, 13 lutego 2022 10:01:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę