Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 7 LUTEGO:


-Święty Amulwin z Lobbes (+ok. 760)
=
Święty Niward z Clairvaux (+po 1150)
=======
patrz poniżej

====

Święty Amulwin z Lobbes (+ok. 760)

                 W 737 roku został opatem w benedyktyńskim opactwie w Lobbes, w okręgu Hainaut (Belgia). Chcą także inni widzieć w nim biskupa, co o tyle byłoby możliwe, że w tej epoce pojawiają się tzw. chorepiscopi. Daty śmierci nie znamy, ale szukać by jej należało między r. 750 a 760.  W r. 1400 szczątki przeniesiono do Binche. Wspomnienie przypada 7 lutego.

====

Święty Niward z Clairvaux (+po 1150)

                      Niward, był bratem św. Bernarda. Kiedy Bernard w towarzystwie braci opuszczał zamek w Fontaines, najstarszy w nich, Wit, miał powiedzieć do Niwarda, bawiącego się w gronie rówieśników: -Możesz się spokojnie bawić. Kiedyś posiądziesz całą tę obszerną majętność-. Chłopczyk miał wówczas zareagować: -Tak, dla was niebo, a dla mnie ziemia. Nie jest to równy podział-. Gdy dorósł, rzeczywiście przyłączył się w Cîteaux do braci. Potem przez jakiś czas przebywał u Bernarda w Clairvaux. Po złożeniu profesji uczestniczył w zakładaniu opactwa w Vaucelles. W trzy lata później był przeorem w Buzay. Współdziałał też przy zakładaniu klasztoru w normandzkim Sauleuvre, a niektórzy przypuszczali, że w podobnym charakterze przebywał również na terenie Hiszpanii, ale to mało prawdopodobne. Zmarł zapewne w Clairvaux po 1150 roku. Cystersi wspominali go w swym menologium w dniu 7 lutego.

 

S. Stefania OSB
śr, 06 lutego 2019 20:04
Data ostatniej edycji: so, 12 lutego 2022 08:35:50

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę