Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 04 października 2022 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 6 LUTEGO:


-Święty Amand z Maastricht (+679)
=
Święty Gerald z Ostii (+1077)
=
Święta Relinda (+750)
=
Święty Tanko z Werden (+808)

patrz poniżej

6 LUTY: 

Święty Amand z Maastricht (+679)
6 LUTY: Święty Amand z Maastricht (+679)
Święty Gerald z Ostii (+1077)
Święty Gerald z Ostii (+1077)
6 LUTY:

Święta Relinda (+750)
6 LUTY: Święta Relinda (+750)

====

Święty Amand z Maastricht (+679)

                 Wielki misjonarz VII wieku. Urodził się około 584 roku w Nantes, we Francji. Pochodził ze arystokratycznej rodziny. Wstąpił do klasztoru mając 20 lat. Następnie gdy uwierzył w Bożą interwencję, Amand udał się do Bourges, by uczyć się razem ze św. Ausregisilem, mieszkając przez 15 lat w celi o chlebie i wodzie. Pielgrzymował do Rzymu w wieku 33 lat, powrócił by poświęcić się misjom. Na prośbę króla Kotara II ewangelizował Flandrów z początkowym sukcesem. Kiedy nawrócił się ze swego grzesznego życia, jego cuda przyciągały tamtejszą ludność. Amand ufundował klasztory w Ghent i Mount Blandin. Amand powrócił do Francji 630 roku, ale został wypędzony, gdy starał się nawrócić króla Dagoberta I, z jego  grzesznego życia. Dagobert przeprosił Amanda i zaproponował mu służbę jako wychowawca jego syna, ale Amand odmówił. Zamiast tego pracował wśród Słowian przez jakiś czas. W 649 roku został mianowany biskupem w Maastricht. Tam odkrył wiele herezji i nieporządku. Z poparciem papieża Marcina I, zwołał sobór i dokonał reform. Po krótkim okresie, Amant zrezygnował z biskupstwa i powrócił do pracy misyjnej w Tyrolu i Karyntii. Część jego pracy wymagała założenia klasztoru w Nivelles wraz ze św. Gertrudą i św. Itą. Przyjął również zaproszenie od Basków by głosić im kazania i po siedemnastu latach wrócił tam na misje. Ufundował kilka klasztorów, m.in. w Elnon w 639 roku;Barsis w 663 roku, St. Bavo i Blandinium w Gandawie. . Zmarł na jednej z tych fundacji w Elnon, po 19 latach. Był „Apostołem Belgii” i patronem Flandrii, Maastricht, Utrechtu, Salzburga i sprzedawców wina. W sztuce przedstawiany (malowany) jako biskup.

====

Święty Gerald z Ostii (+1077)

                  Patron Velletri, we Włoszech, następca św. Piotra Damiani. Został wyświęcony na biskupa przez papieża Aleksandra II i służył jako legat papieski we Francji, Niemczech i Hiszpanii. Gerard był więziony przez króla Henryka V podczas częstych ostrych dysput nad wydaniem inwestytury pomiędzy Stolicą Świętą a królem Niemiec.

====

Święta Relinda (+750)

                 Ksieni benedyktyńska, nazywana również Renule. Wykształcenie zdobyła wraz ze swoją siostrą Herlindą u benedyktynek w Valenciennes, we Francji. Po śmierci Herlindy wybrała św. Bonifacego by pomógł jej objąć założony przez nią klasztor w Belgii.

====

Święty Tanko z Werden (+808)

                    Nazywany również Rancho i Tatta. Został mnichem a potem opatem w benedyktyńskim opactwie w Amalbarich, w Saksonii, w Niemczech. Pomyślna była jego praca misyjna w Cleves i we Flandrii, w Belgii. Został mianowany biskupem w Werden, w Niemczech. Został zabity przez pchnięcie nożem przez tłum pogan za zniszczenie pogańskiego posągu i czczony jest jako męczennik.

 

S. Stefania OSB
śr, 06 lutego 2019 13:51
Data ostatniej edycji: pt, 11 lutego 2022 08:22:58

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę