Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 5 LUTEGO:


-Święta Adelajda z Bellich (+1015)
=
Święty Bertulf z Renty (+705)
=
Święty Modest z Karyntii (+722)

patrz poniżej

5 LUTY: 

 Święta Adelajda z Bellich (+1015)
5 LUTY: Święta Adelajda z Bellich (+1015)

====

Święta Adelajda z Bellich (+1015)

                 Urodziła się w drugiej połowie X wieku. Była ksienią ufundowanego przez jej rodziców klasztoru panien kanoniczek w Bellich pod Bonn (Nadrenia Pólnocna- Westfalia, Niemcy). W 987 roku Otton III (cesarz rzymski) nadał klasztorowi regułę św. Benedykta. Pod naciskiem cesarza, po śmierci swojej siostry Bertrady ok. 1002 roku kierowała również klasztorem Panny Maryi na Kapitolu w Kolonii. Adelajda  znana była ze swej pobożności i opieki nad biednymi, czym zyskiwała uznanie i szacunek wśród  możnych i ludu. Arcybiskup Kolonii Herybert często pytał ją o radę. Zmarła ok. 1015 roku. Pochowano ją w Bellich. Święta jest czczona w pobliskim Pützchen, gdzie znajduje się studzienka Adelajdy (Pützchen), której woda leczy choroby oczu. Do dziś przybywają tu pielgrzymi. Z miejscem tym wiąże się zwyczaj „Dohlenbrotes” („Adelenbrot”) – „chleba szlacheckiego”, „chleba Adelajdy”.  Posiadamy godny zaufania Żywot tej świętej pochodzący z jej czasów. Wspomnienie jej obchodzimy 5 lutego. Adelajda miała być także nazywana Alicją. Kult jej jako świętej zaaprobowany został  27 stycznia 1966 roku.

====

Święty Bertulf z Renty (+705)

               Urodził się w Pannonii (obecnie południowy obszar rzeki Danube) i przybył do Flandrii, w Belgii. Tam został chrześcijaninem a potem kapłanem. Zarządzał  majątkiem lokalnego szlachcica, Counta Lamberta, który w testamencie zapisał mu ziemię. Bertulf założył opactwo benedyktyńskie na tej ziemi w Renty, gdzie był także opatem. Bertulf również towarzyszył hrabiemu w jego pielgrzymce do Rzymu.

====

Święty Modest z Karyntii (+722)

                   Mnich benedyktyński, Kształcił go św. Wergiliusz z Salzburga, w Austrii. Został regionalnym misyjnym biskupem w Karyntii, dzisiejszej Austrii. Odbiera cześć  jako jedna z  głównych  postaci ewangelizujących  ten region.

 

S. Stefania OSB
wt, 05 lutego 2019 14:51
Data ostatniej edycji: cz, 10 lutego 2022 09:17:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę