Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 stycznia 2021 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 30 STYCZNIA:


- Święta Adelgunda z Maubeuge (+684)
=
Święty Adamnan z Coldingham (+ok 680)
=
Święty Aleaume (+1100)
=
Święty Amnichad z Fuldy (1043)

30 STYCZNIA: 

 Święta Adelgunda z Maubeuge (+684)
30 STYCZNIA: Święta Adelgunda z Maubeuge (+684)
30 STYCZNIA: 

Święty Adamnan z Coldingham (+ok 680)
30 STYCZNIA: Święty Adamnan z Coldingham (+ok 680)

=====

Święta Adelgunda z Maubeuge (+684)

Urodziła się w 630 roku w regionie Hainaut, w Belgii. Otrzymała welon od św. Amanda, biskupa misyjnego. Była pierwszą ksienią w Maubeuge, w benedyktyńskim klasztorze, który założyła za namową swej siostry Waldetrudy. Pierwszymi towarzyszkami były jej siostry. Wedle legendy doznała wiele wizji. Zmarła 30 stycznia, w 684 roku. Kult zataczał wówczas szerokie kręgi. Czczono ją m.in. jako orędowniczkę w chorobach nowotworowych, oczu oraz w chorobach dziecięcych.

====

Święty Adamnan z Coldingham (+ok 680)

Adamnan urodził się w Irlandii. Podjął serię pokutnych pielgrzymek za grzechy młodości.  Wyruszył  do południowo-zachodniego wybrzeża Szkocji. Tam spotkał św. Ebbę w klasztorze w Coldingham. Wkrótce też został mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Coldingham gdzie prowadził surowe życie. Przed swoją śmiercią otrzymał dar proroctwa. Przepowiedział zburzenie swego klasztoru jako karę za rozluźnienie reguły.

====

Święty Aleaume (+1100)

Urodził się w Laudun, Poitou, we Francji. Nazywany również Adelelmus i Lessem. Aleaume  zdecydował zrobić karierę jako żołnierz, w czasie swej służby odbył pielgrzymkę do Rzymu. Podczas niej spotkał św. Roberta i odmienił swoje życie religijne i wstąpił do benedyktynów. Był opatem w benedyktyńskim klasztorze w Chaise- Dieu. Królowa Castile Konstancja będąc  pod wrażeniem jego świętości, zaprosiła go do Burgos w Hiszpanii. Tam  członkowie dworu królewskiego zbudowali dla niego klasztor. Aleaume został opatem nowej fundacji, ale kiedy Maurowie (wojownicy islamscy) walczyli przeciw królowi, Aleaume użył zręczności swego przeorai dołączył do wojny. Przed swoją śmiercią Aleaume został patronem  Burgos.

====

Święty Amnichad z Fuldy (1043)

Pochodził z Irlandii lub Szkocji. Udał się do Niemczech, gdzie został mnichem benedyktyńskim, a później pustelnikiem przy opactwie Fulda w Niemczech.

S. Stefania OSB
wt, 29 stycznia 2019 18:37
Data ostatniej edycji: wt, 04 lutego 2020 08:43:22

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę