Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 29 STYCZNIA:


-Święty Adelelm z Burgos (+1097)
=
Błogosławiony Gelazy II, papież (ok. 1058 - 1119)

patrz poniżej

29 STYCZNIA: 

 Święty Adelelm z Burgos (+1097)
29 STYCZNIA: Święty Adelelm z Burgos (+1097)
29 STYCZNIA: 

 Błogosławiony Gelazy II, papież (ok. 1058 - 1119)
29 STYCZNIA: Błogosławiony Gelazy II, papież (ok. 1058 - 1119)

=====

Święty Adelelm z Burgos (+1097)

                   Pochodził z Loudon koło Poitiers. Zrazu był rycerzem.  Po odbyciu pielgrzymki do Rzymu wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Chaise-Dieu. W 1077 roku został tam opatem. Konstancja, żona Alfonsa VI Kastylijskiego, wezwała go potem za Pireneje. Przy odzyskiwaniu Toledo (1085) być może służył jako doradca wojskowy. Opatem został z kolei w San Juan w Burgos w Hiszpanii. Zmarł ok. 1095 roku. Pochowano go San Lessem w tymże mieście. Wspomina się go 29 stycznia.

====

Błogosławiony Gelazy II, papież  (ok. 1058 - 1119)

              Jan z Gaety urodził się około 1058 roku. Wcześnie oddano go na wychowanie mnichom benedyktyńskim  z Monte Cassino, gdzie później został tam zakonnikiem. Urban II mianował go kanclerzem Kościoła rzymskiego, potem kreował kardynałem. Był następnie doradcą Paschazego II, któremu też do końca pozostał wierny. Razem z papieżem wpadł w ręce Henryka V. Gdy Paschazy zmarł, kardynałowie zaproponowali go jako następcę, a kler i lud zebrany na Palatynie  bez wahania zaaprobował kandydaturę. Przyjął wówczas imię Gelazego II. Jego i kardynałów uwięził wtedy Ciencio Frangipani, głowa potężnego rodu rzymskiego, ale inni oraz pospólstwo wymogli ich uwolnienie.  W kilkanaście dni później do Rzymu wtargnął Henryk V. Gelazy uszedł do Gaety. Cesarz zagroził wobec tego wyborem antypapieża, Maurycego z Bragi, który przyjął imię Grzegorza VIII. W odpowiedzi Gelazy II,  który potąd był diakonem, przyjął sakrę. Potem w Capui ekskomunikował cesarza i antypapieża. Jego legat opublikował wyroki w Kolonii i w Fritzlarze. Wzburzenie w Niemczech było teraz powszechne.  W tej sytuacji Henryk V poczuł się zmuszony do opuszczenia Italii i powrotu do kraju. Tymczasem ród Frangipanich znów zaczął nękać papieża. Wówczas zdecydował się szukać pomocy we Francji. W styczniu 1119 roku przewodniczy już synodowi w Vienne nad Rodanem. Stamtąd udaje się do Cluny, gdzie 29 stycznia umiera na zapalenie opłucnej. Pochowano go w kościele opactwa. Benedyktyni czcili go zawsze jako błogosławionego.

 

S. Stefania OSB
wt, 29 stycznia 2019 08:00
Data ostatniej edycji: cz, 03 lutego 2022 13:50:39

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę