Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 28 STYCZNIA:


-Święty Amadeusz z Lozanny (+1159)
=
Święty Antym z Brantôme
=
Święty Jan z Réomay (+539)
=
Święty Odo z Beauvais (+881)
=
Święty Ryszard z Vaucelles (+1160)
=======
patrz poniżej

28 STYCZNIA: 

 Święty Amadeusz z Lozanny (+1159)
28 STYCZNIA: Święty Amadeusz z Lozanny (+1159)
28 STYCZNIA:

Święty Jan z Réomay (+539)
28 STYCZNIA: Święty Jan z Réomay (+539)
28 STYCZNIA: 

Święty Antym z Brantôme
28 STYCZNIA: Święty Antym z Brantôme

=====

Święty Amadeusz z Lozanny (+1159)

                    Wybitny urzędnik na dworze królewskim w Savoy i Burgundii. Amadeusz był członkiem rodziny królewskiej we Frankonii. Był synem rycerza, błogosławionego Amadeusza de Hauterive z Clermont. Urodził się na zamku w Chatte, Dauphine, we Francji. Kształcił się w Bonnevaux, a potem w Cluny, gdzie jego ojciec został mnichem. Podczas służby wrodzinie niemieckiego króla Henryka V, wstąpił do opactwa cysterskiego w Clairvaux w 1125 roku. Został potem opatem 
w Hautecombe-Savoy w 1139 roku. W 1144 roku został biskupem Lozannie. Pod koniec życia Amadeusz służył regentowi księciu Hubertowi z Savoy i jako kanclerz w Burgundii, wyznaczony na tym stanowisku przez Fryderyka I Barbarossę. Relikwie odnaleziono 1911 roku w katedrze lozańskiej . kult został dozwolony w 1710 roku.

====

Święty Antym z Brantôme

                    Opat benedyktyński w Brantôme, we Francji. Te opactwo ufundowane przez Karola Wielkiego zostało zniszczone przez Normanów w 817 roku.

====

Święty Jan z Réomay (+539)

                  Urodził się w Dijon, we Francji w 425 roku. Pustelnik w Reomay. Gdy coraz więcej uczniów przybywało do jego pustelni  udał się do klasztoru w Lérins. Powrócił do Reomay i wprowadził tam regułę św. Makarego. Założył klasztor na górze św. Jana. Jest zanany ze swojej świętości i cudów.

====

Święty Odo z Beauvais (+881)

                    Początkowo był żonaty i uprawiał rzemiosło rycerskie. Wstąpił następnie do opactwa w Korbei, gdzie też w 851 roku wyniesiono go do godności opackiej. Został dzięki temu następcą Paschazego Radberta. Opactwa musiał bronić przed najeźdźcami normandzkimi.  W 861 roku został biskupem Beauvais. Odtąd związany był ściśle z inicjatywami arcybiskupa Hinkmara z Reims. W życiu kościelnym i politycznym państwa Franków, które pogrążone było w głębokim kryzysie, odgrywał rolę pierwszoplanową. Brał udział w wielu synodach (862, 866, 867, 871). Karol Łysy, gdy wyruszał do Italii, uczynił go wykonawcą testamentu i doradcą syna Ludwika. Zmarł 28 stycznia 881 rplu. Kult nigdy nie zatoczył szerszych kręgów. Pius IX zaaprobował go dla diecezji Beauvais.

====

Święty Ryszard z Vaucelles (+1160)

                   Wywodził się z Anglii. Profesję zakonną złożył w Clairvaux, gdzie w poczet mnichów przyjął go św. Bernard. On też w 1132 roku włączył Ryszarda do grupy, która w Vaucelles, na terenie diecezji Cambrai we Francji, założyć miała nowe opactwo cysterskie. Gdy w 1152 roku zmarł tam opat Radulf, Ryszard został jego następcą. Pod jego rządami opactwo doszło do rozkwitu, a przywileje opactwa potwierdzone zostały przez Fryderyka Barbarossę (1159). Ryszard zmarł dnia 28 stycznia 1160 roku. Pochowano go w kapitularzu. Menologium cysterskie wspominało go zawsze w dniu śmierci.

 

S. Stefania OSB
nie, 27 stycznia 2019 20:31
Data ostatniej edycji: śr, 02 lutego 2022 10:23:45

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę