Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 19 STYCZNIA


-Święta Liberata Como (+580)
=
Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester (ok. 1012 - 1095)
=======
patrz poniżej

19 STYCZNIA:

Święta Liberata z Como (+580)
19 STYCZNIA: Święta Liberata z Como (+580)
19 STYCZNIA: 

Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester (ok. 1012 - 1095)
19 STYCZNIA: Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester (ok. 1012 - 1095)

====

Święta Liberata Como (+580)

                         Była prawdopodnie córką pewnego szlachcica z Moncenisio, która została przyjęta do klasztoru benedyktyńskiego św. Małgorzaty w Como, który założyła razem ze swoją siostrą św. Faustyną. Jej relikwie znajdują się w katedrze w Como.

=====

Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester  (ok. 1012 - 1095)

                   Urodził się około 1012 roku w Long Itchington (Warwickshire),  w możnej rodzinie anglosaksońskiej. Wykształcenie zdobywał w szkołach klasztornych w Evesham i Peterborourgh. Przywdziawszy habit benedyktyński  w Worcester , był nauczycielem, potem przeorem. W 1062 roku powołano go  w Worcester na stolicę biskupią. Był na niej jednym z nielicznych Anglosasów, którzy ostali się na takim stanowisku po podboju kraju przez Wilhelma Zdobywcę. Zasłynął z tego, że w diecezji odnowił życie kościelne, zwłaszcza życie zakonne, oraz że wiele miłosierdzia okazywał biednym. Podczas najazdu Normanów  występował śmiał w obronie uciśnionych. Jego zasługą było zniesienie sprzedaży niewolników ijeńców wojennych. Odbudował soją katedrę i zmarł mając 87 lat, 19 stycznia 1095 roku w swoim mieście biskupim. Innocenty III kanonizował go w 1203 roku. W nowym Martyrologium Rzymskim jego wspomnienie przesunięto na dzień 20 stycznia.

 

S. Stefania OSB
so, 19 stycznia 2019 08:33
Data ostatniej edycji: pon, 24 stycznia 2022 08:29:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę