Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 16 STYCZNIA:


-Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne (+ok. 648)
=
Święty Henryk z Cocket (+1127)
=
Święty Honorat z Fondi

patrz poniżej

16 STYCZNIA:

Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne (+ok. 648)
16 STYCZNIA: Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne (+ok. 648)
16 STYCZNIA: 

Święty Henryk z Cocket (+1127)
16 STYCZNIA: Święty Henryk z Cocket (+1127)
16 STYCZNIA:

Święty Honorat z Fondi
16 STYCZNIA: Święty Honorat z Fondi

-------

Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne (+ok. 648)

             Urodził się w początkach VII stulecia. Miał być wnukiem irlandzkiego króla Munsteru. Za braci miał świętych Foilana i Ultana. Legenda wiązała go ponadto ze św. Brendanem. Habit mnisi przywdział w Cluain-Fearta, ale żył w eremie. Oddawał się też kaznodziejstwu i dokonał wielu nawróceń. Nieco później doznał wizji, których opis stanowi jeden z najciekawszych pomników hagiografii irlandzkiej. Wiódł potem życie wędrowne. Założył klasztor w Rathmat, który wkrótce stał się sławnym. Przeniósłszy się do Anglii, miał następnie przewędrować Mercję i Kambrię. Na jakiś czas osiadł wreszcie w Anglii Wschodniej, gdzie z braćmi założył klasztor, ale sam żył w eremie. Zbudował też klasztor w Burgh Castle, w Suffolk. Około 642 roku, niepokojeni najazdami króla Mercji, przenieśli się na kontynent. Na dworze Chlodwiga II nawiązał przyjaźń z majordomem Erchinoaldem, który umożliwił mu fundację klasztoru benedyktyńskiego w Lagny nad Marną we Francji. Ściągnął do siebie wielu świętych mnichów 
z Irlandii. Potem założono drugi klasztor pod Péronne; on to dał początek osadzie Saint-Quentin. W tym czasie występował już jako chorepiscopus. Zamierzając odwiedzić dawną fundację w Anglii, ruszył w drogę, ale zachorował i zatrzymał się w Mazerolles-en-Ponthieu. Cudotwórca. Gdzie i kiedy umarł- zapewne w 648 roku lub następnym. Za jego dies natalis uchodzi 16 stycznia. Dzień 9 lutego, pojawiający się w niektórych kalendarzach, jest zapewne wspomnieniem depozycji lub translacji. Pierwsza Vita Fursei powstała przed 731 roku. Z jej wczesnej wersji czerpał dla swej Historia ecclesiastica gentis Anglorum Beda. W Lagny 
i gdzie indziej pojawiły się później kolejne pisma hagiograficzne, poświęcone popularnemu świętemu. Na rozwój tego rodzaju piśmiennictwa wywarły one wpływ ogromny. W ikonografii przedstawiany jest Furzeusz albo z laską, którą wywołuje cudowne tryśnięcie źródła, albo z dwoma bykami, pokornie warującymi u jego stóp.

====

Święty Henryk z Cocket (+1127)

             Duński pustelnik, który żył w pustelni na wyspie na wybrzeżu Nortumbrii w Anglii. Później żył pod kierunkiem mnichów z pobliskiego klasztoru benedyktyńskiego. Był czczony z powodu swojej mądrości i świętości.

====

Święty Honorat z Fondi

              Opat benedyktyński i założyciel klasztoru benedyktyńskiego w Fondi, graniczącego z Latium i Kampanią, we Włoszech. Święty Grzegorz Wielki, papież opisał jego życie.

====
S. Stefania OSB
wt, 15 stycznia 2019 20:30
Data ostatniej edycji: pt, 21 stycznia 2022 08:45:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę