Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 14 STYCZNIA:


-Święty Odo z Novarri (+1200)
=
Święty Deusdedit z Canterbury (+664)
=
Święty Amadeusz z Clermont (+ ok. 1150)
=======
patrz poniżej

14 STYCZNIA: 

Święty Odo z Novarri (+1209
14 STYCZNIA: Święty Odo z Novarri (+1209

 

====

Święty Odo z Novarri (+1200)

                  Urodził się w Novarze. Wcśnie wstąpił do kartuzów. Musiał jednak ustąpić z bycia przeorem wobec prześladowań ze strony miejscowego biskupa. Został kapelanem konwentu w Tagliacozzo we Włoszech, gdzie umarł licząc blisko sto lat w 1200 roku. Był słynny z życia świątobliwego i cudów, o których wiele opowiadano.

====

Święty Amadeusz z Clermont (+ ok. 1150)

               Urodzony na zamku Hauterive, porzucił życie możnowładcy i z kilkoma wasalami podążył do opactwa cysterskiego w Bonnevaux. Widząc, że jego syn nie otrzymuje tam należytego wykształcenia, udał się następnie do Cluny. Wrócił później do Bonnevaux, gdzie zasłynął ze surowości życia. Zmarł około 1150 roku,  w dniu 14 stycznia. Jego Żywot, sporządzony około 1185 roku, jest raczej katalogiem cnót mniszych, nie zaś biografią historyczną.

====

Święty Deusdedit z Canterbury (+664)

                 Urodził się w Saksońskiej rodzinie. Początkowo nazywał się Freithona, ale przyjąl imię Deusdedit po wstąpieniu do benedyktynów. W 653 roku został następcą Honoriusza, arcybiskupa Canterbury, zostając pierwszym Anglo-Saksońskim prymasem w Anglii. Zmarł prawdopodobnie 28 października, podczas zarazy.

 

S. Stefania OSB
pon, 14 stycznia 2019 08:50
Data ostatniej edycji: śr, 19 stycznia 2022 08:29:53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę