Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 9 STYCZNIA


-Święty Adrian z Canterbury (+710)-: więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-09a.php3
=
Święty Brytwald z Canterbury (+731)
=
Święty Mauront z Florent-le-Vieil (+695)
=
Święty Waning z Fécamp (+ok. 683)
=======
patrz poniżej

9 STYCZNIA:

 Święty Adrian z Canterbury (+710)
9 STYCZNIA: Święty Adrian z Canterbury (+710)
9 STYCZNIA: 

Święty Waning z Fécamp (+ok. 683)
9 STYCZNIA: Święty Waning z Fécamp (+ok. 683)
9 STYCZNIA: 

 Święty Brytwald z Canterbury (+731)
9 STYCZNIA: Święty Brytwald z Canterbury (+731)

====

Święty Adrian z Canterbury (+710)

                       Pochodził z Afryki Północnej. Najpierw był benedyktyńskim mnichempotem opatem w  klasztorze Nisida pod Neapolem, niedaleko Monte Cassino. Papież Witalian wysłał  go razem ze  św. Teodorem z Tarsu do Brytanii i wyznaczył go na arcybiskupa Canterbury, ale Adrian wymówił się od tej godności, podsuwając na nią Teodora. Udał się jednak z nim do Anglii i był jego najbardziej oddanym współpracownikiem. Sam objął rządy w benedyktyńskim opactwie Świętych Piotra i Pawła w Canterbury i poświęcił się nauczaniu, m.in. łaciny, grecki oraz śpiewów chóralnych. Rzem z arcybiskupem Teodorem wiele podróżował, odwiedzając parafie, szkoły sale śpiewu. Wykładał astronomię, zachęcał do pisania poezji oraz podejmował trudne tematy kościelne, jak ustalenie rzymskiej daty obchodzenia Wielkanocy. Zmarł 9 stycznia 710 roku. Jego ciało zostało znalezione nietknięte  w 1091 roku.

====

Święty Brytwald z Canterbury (+731)

             Nazywany również Berthwald, Berctuald lub Brithwald. Był pochodzenia Anglo-Saksonem. Wykształcił się w Canterbury w Anglii. Został benedyktynem, a potem opatem z w Kent przed 962 rokiem, kiedy to zastąpił Teodora, arcybiskupa Canterbury na tym stanowisku. Służył w Canterbury przez dziesięć lat w trudnych czasach aż do swojej śmierci.

====

Święty Mauront z Florent-le-Vieil (+695)

                Opactwo benedyktyńskie Florent-le-Vieil położone jest na terenie diecezji Angers. Miał je około 390 roku założyć św. Florens, uczeń św. Marcina. Tam to był opatem Mauront, który zmarł 9 stycznia 695 roku. Hermeland, opat z Aindre (na wysepce Loary), miał w czasie wizji dostrzec jego duszę, jak ulatywała ku niebu. Nazajutrz mnisi z Florent przybyli do Aindre i potwierdzili wiadomość o śmierci swego opata.

====

Święty Waning z Fécamp (+ok. 683)

                Był hrabią Calais i przyjacielem króla Chlotara III. W żywych kontaktach pozostawał też ze św. Audoenem, biskupem Rouen. W porozumieniu z nimi ufundował w Fécamp opactwo benedyktyńskie. Św. Audoen konsekrował tam w 665 roku kościół. W kilka lat później w klasztorze więziono św. Leodegara, biskupa Autun. Przed upływem dwóch lat na rozkaz Ebroina zamordowano go w lasku pod Artois. Waning przywdział w tym opactwie habit mnisi. Zmarł w 688 roku. Pochowano go w ufundowanym przezeń klasztorze. W czasie najazdów Normanów relikwie przeniesiono do Ham. W diecezji Rouen wspomnienie Waninga obchodzi się 15 lutego, natomiast benedyktyni czczą go w dniu 9 stycznia.

 

S. Stefania OSB
śr, 09 stycznia 2019 08:50
Data ostatniej edycji: pt, 14 stycznia 2022 08:14:15

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę