Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 8 STYCZNIA


-Święta Gudula z Brukseli (+712)
=
Święty Atelm z Canterbury (+923)
=
Święty Erhard z Ratyzbony (+686)
=
Święty Frodobert z Troyes (+ok. 673)
=
Święty Garybald z Regensburga (+762)
=
Święty Wulsyn z Sherbourne (+1005)
=======
patrz poniżej

8 STYCZNIA:

 Święta Gudula z Brukseli (+712)
8 STYCZNIA: Święta Gudula z Brukseli (+712)
8 STYCZNIA:

Święty Erhard z Ratyzbony (+686)
8 STYCZNIA: Święty Erhard z Ratyzbony (+686)
8 STYCZNIA:

Święty Frodobert z Troyes (+ok. 673)
8 STYCZNIA: Święty Frodobert z Troyes (+ok. 673)

 

====

Święta Gudula z Brukseli (+712)

               Nazywana była również Ergoule. Urodziła się w belgijskim regionie Brabancji w Merchtem. Była córką hrabiego Witgera i św. Amalbergi. Wychowana była w klasztorze.benedyktyńskim przez św. Gertrudy z Nivelles. Po śmierci św. Gertrudy wróciła do rodzinnego zamku. Poświęciła się całkowicie Bogu w 664 roku, dzieląc czas na modlitwę pomoc ubogim. Gudula znana jest ze swej wielkiej dobroczynności. Gdy zmarła szybko stała się obiektem kultu ludowego. W 1047 roku relikwie Guduli przeniesiono do Brukseli, do kolegiaty poświęconej jej i św. Michałowi. W XVI wieku jednak zaginęły w czasie wojen religijnych. Często jest przedstawiana z lampą w ręku, ponieważ – jak opowiada legenda – pewnego dnia diabeł miał ją zgasić, kiedy szła do kościoła, ale po jej modlitwie płomyk w cudowny sposób zapłonął na nowo.

====

Święty Atelm z Canterbury (+923)

               Stryj św. Dunstana. Został mnichem w znanym benedyktyńskim opactwie w Glastonbury, w Anglii i został tam później opatem. W 909 roku Athelm został pierszym biskupem w Wells. Arcybiskupem w Canterbury został w 914 roku.

====

Święty Erhard z Ratyzbony (+686)

          Irlandczyk. Erhard należał do grupy odważnych mnichów z Irlandii, którzy podjęli wysiłek nawrócenia plemion w Niemczech i Saksonii. Został wybrany biskupem pomocniczym w Ratyzbonie i był także opatem w benedyktyńskim opactwie w Ebersheimmunster.

====

Święty Frodobert z Troyes (+ok. 673)

            Urodził się w pierwszych latach VII stulecia w Troyes. Nauki pobierał w szkole biskupiej tego miasta. Potem wysłano go do Luxeuil, gdzie zapoznał się z życiem monastycznym. Postąpił tam w cnotach i naukach tak dalece, że po powrocie był już bardzo znany. Ale przerażony jego nadmiernymi surowościami, pewnego dnia miejscowy biskup kazał go osadzić we więzieniu przy kościele. Z próby tej wyszedł cało. W 657 roku otrzymał od króla teren u samych bram miasta. Zbudował wówczas celki i oratorium. Tam to zgromadził małą społeczność, która kierowała się regułą św. Benedykta. Zmarł 1 stycznia około 673 roku, w dniu,
w którym konsekrowano nowy kościół dla opactwa. Po uroczystej translacji z 873 roku wspomnienie świętego obchodzono w dniu 8 stycznia.

====

Święty Garybald z Regensburga (+762)

            Mnich benedyktyński. Został wyświęcony na księdza przez św. Bonifacego około 740 roku a potem został biskupem w Regensburgu (Ratyzbona), w Niemczech. Był również wybitnym uczonym.

====

Święty Wulsyn z Sherbourne (+1005)

           Urodził się w Londynie. Stał się później ulubionym uczniem
św. Dunstana, który też wprowadził go do odnowionego opactwa benedyktyńskiego w Westminsterze. W 980 roku został tam opatem. W trzy lata później powołano go na stolicę biskupią do Sherbourne. Diecezjanie bardzo go cenili. Zmarł 8 stycznia 1005 roku.

 

S. Stefania OSB
wt, 08 stycznia 2019 12:31
Data ostatniej edycji: cz, 13 stycznia 2022 08:06:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę