Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 6 STYCZNIA


-Święty Erminold z Prüfening (+1121)
=
Święty Albert z Schoemberg (+1132)
=
Święty Guaryn z Sion (+1150)
=
Święty Piotr z Canterbury (+607)
=
Święta Wiltruda zwana Pobożną z Bergen (+ok. 980)

patrz poniżej

6 STYCZNIA:

 Święty Erminold z Prüfening (+1121)
6 STYCZNIA: Święty Erminold z Prüfening (+1121)
6 STYCZNIA: 

Święty Guaryn z Sion (+1150)
6 STYCZNIA: Święty Guaryn z Sion (+1150)

 

Święty Erminold z Prüfening (+1121)

               Wywodził się z rodziny rycerskiej, osiadłej w Szwabii. Wcześnie przeznaczono go na służbę Bożą i  oddano opactwu benedyktyńskiemu w Hirsau (w Czarnym Lesie). Wyniósł stamtąd niezłomne przywiązanie do Kościoła  i reguły benedyktyńskiej. W 1106 roku Gebhard, biskup Spiry, wezwał go, aby zreformował podupadające opactwo w Lorsch, ale misja się nie powiodła. Mnisi uważali, że jest zbyt wymagający i kpili zeń w wierszach. Wrócił wtedy do macierzystego klasztoru, ale w 1114 roku św. Otto z Bambergi wezwał go znów, aby stanął na czele założonego przezeńbenedyktyńskiego klasztoru w Prüfening. Tam także ściągnął na się niechęć mnichów, którym przedkładał wymagania, ich zdaniem, zbyt wygórowane. Zranili go w czasie sprzeczki, na skutek czego zmarł  6 stycznia 1121 roku. Czczono go później jako męczennika, ale o oficjalną kanonizację się nie postarano.

======

Święty Albert z Schoemberg (+1132)

              Albert pochodzący z rodu hrabiego Schoemberg, był zakonnikiem benedyktyńskiego klasztoru w Breitenau w diecezji Moguncji i został
w Mozie. Po śmierci został przez Boga wywyższony, przy jego grobie zdarzyło się wiele nadzwyczajnych cudów. Umarł w 1132 roku.

====

 

Święty Guaryn z Sion (+1150)

               Czasem zwany Guerin. Cysterski mnich w Molesmes, później współzałożyciel i opat w Aulps, w pobliżu Genewy w Szwajcarii, filii Clairvaux potem został biskupem Sion, w Valais, regionu Francji w kantonie Wallis w 1131 roku. Cieszył się uznaniem i szacunkiem św. Bernarda. Zmarł w 1150 roku.

 

====

Święty Piotr z Canterbury (+607)

             Był najpierw mnichem w klasztorze benedyktyńskim św. Andrzeja w Rzymie, a potem został przez papieża Grzegorza Wielkiego (509-604) wysłany statkiem wraz ze Świętym Augustynem z Canterbury i innymi mnichami na misyjne zadanie do Anglii w 596 roku. Piotr został pierwszym opatem w klasztorze św. Piotra i Pawła w Canterbury (później nazwany św. Augustyna) w 602 roku. Zmarł przez utonięcie w Ambleteu, w pobliżu Boulogne podczas misji we Francji.

====

Święta Wiltruda zwana Pobożną z Bergen
(+ok. 980)

                 Była może córką Giselberta Lotaryńskiego. W 939 roku poślubiła Bertolda Bawarskiego. Po jego śmierci (947) przy podziale dziedzictwa wdowę i syna zupełnie pominięto. W kilka lat później straciła nawet swą siedzibę. Dopiero w 976 roku Otto II dokonał restytucji. Ufundowała wówczasklasztor benedyktyński w Bergen pod Neuburgiem nad Dunajem, gdzie również wstąpiła. Tam właśnie obdarzono ją przydomkiem Pia. Zmarła 6 stycznia ok. 980 roku.

 

S. Stefania OSB
nie, 06 stycznia 2019 10:51
Data ostatniej edycji: wt, 11 stycznia 2022 08:37:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę