Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 4 STYCZNIA


-Święty Libencjusz z Hamburga (+1013)
=
Błogosławiony Roger z Ellant (+1160)
=
Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740)
=
Święty Stefan z Bourg-en-Bresse (z Burge) (+1119)
=======
patrz poniżej

4 STYCZNIA: 

 Święty Libencjusz z Hamburga (+1013)
4 STYCZNIA: Święty Libencjusz z Hamburga (+1013)
4 STYCZNIA: 

Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740)
4 STYCZNIA: Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740)

======

Święty Libencjusz z Hamburga (+1013)

                 Mnich benedyktyński. Nazywany również  Liawizo, jeden z „Apostołów Słowian”. Urodził się w Szwabii, Niemczech i został biskupem w Hamburgu. Wykorzystując swoją pozycję jako biskup, promował wielki entuzjazm rozpowszechnienia Biblii wśród Słowian.

====

 

Błogosławiony Roger z Ellant (+1160)

                    Anglik. Cysters w Lorroy we Francji z którego założył klasztor w Ellant pod Reims. Zmarł w 1160 roku. Jego wspomnienie obchodzi się  4 stycznia.

====

 

Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740)

                         Był opatem  benedyktyńskim  w Orbais-l'Abbaye. Na dostojną stolicę biskupią w Reims wstąpił po Reolu w 690 roku. Nie dane mu było zasiadać na niej w spokoju. Gdy rozgorzały spory dynastyczne, Karolowi Młotowi odmówił poparcia. Prawdopodobnie w 721 roku poszedł na wygnanie. Zmarł w 740 roku. W 864 roku ciało sprowadzono do Reims  i pochowano w kościele pod wezwaniem św. Teodora. Wtedy to jeden z kanoników napisał jego życiorys. W starszych martyrologiach nie figurował. Dopiero Baroniusz wprowadził go do swojego i umieścił pod dniem 4 stycznia.

====

 

Święty Stefan z Bourg-en-Bresse (z Burge) (+1119)

                      W 1116 roku kanonik lyoński, Poncjusz z Balmey, ufundował w Meyriat kartuzję, do której Gwigo Wielebny wysłał jako przeora Stefana z Bourg-en-Bresse. Był Stefan jednym z siedmiu pierwszych towarzyszy św. Brunona, a w Wielkiej Kartuzji przebywał już od 32 lat. Był też krewnym fundatora. Nie jest natomiast rzeczą pewną, czy był kapłanem. Zmarł dnia 4 stycznia 1119 roku. Nigdy - zgodnie z kartuzjańskim zwyczajem - nie starano się o jego kanonizację, ale w zakonie zawsze czczono go jako świętego.

 

 

S. Stefania OSB
pt, 04 stycznia 2019 08:55
Data ostatniej edycji: nie, 09 stycznia 2022 10:20:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę