Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 29 GRUDNIA


-Święty Ebrulf z Ouche (+706)
=
Święty Albert z Gambron (+VII w.)
=
Święty Girald z Fontenelle (+1031)
=======
patrz poniżej

Święty Ebrulf z Ouche (+706)
Święty Ebrulf z Ouche (+706)

======

Święty Ebrulf z Ouche (+706)

                        Nazywany również Ebrulfus lub Evroult. Urodził się w 626 roku w  Bayeux, we Francji a żył jako asceta w Normandii, gdzie po dziś dzień, w departamencie Orne, kilka miejscowości nosi nazwy utworzone od jego imienia. Wedle późnych hagiografów, którzy czerpali może z lokalnych tradycji, był możnowładcą, a potem dostojnikiem na dworze Chlotara I. Zrezygnował jednak z zaszczytnych funkcji oraz ze współżycia z żoną, aby w głębokich lasach wieść życie oddane wyłącznie Bogu. Udał się opactwa Deux Jumeaux w Bayeux. Potem żył jako pustelnik w lesie Ouche w Normandii. Nawrócił tam spotkanych rozbójników, a niektórych przygarnął jako mnichów do siebie dla których wybudował klasztor benedyktyński. Inne klasztory podążyły jego wzorem. Zmarł ponoć 29 grudnia 706 r. jako osiemdziesięcioletni starzec.

======

Święty Albert  z Gambron (+VII w.)

           Opat w małym benedyktyńskim klasztorze w Gambron, we Francji, który też zbudował.

======

Święty Girald z Fontenelle (+1031)

                      Jest nazywany czasami Girard lub Giraud. Był opatem w benedyktyńskim klasztorze Saint-Arnoul. Książe Normandii, Ryszard IV ustanowił go opatem w benedyktyńskim opactwie w Fontenelle, we Francji. Został zamordowany przez zirytowanego mnicha gdy uczestniczył w zakwestionowaniu zdania mnichów swojej wspólnoty.

 

S. Stefania OSB
so, 29 grudnia 2018 08:56
Data ostatniej edycji: pon, 03 stycznia 2022 08:28:45

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę