Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 24 GRUDNIA


-Święta Adela z Pfalzel (+735)
=
Święta Irmina z Oeren (+708)
=======
patrz poniżej

Święta Adela z Pfalzel (+735)
Święta Adela z Pfalzel (+735)
Święta  Irmina z Oeren (+708)
Święta Irmina z Oeren (+708)

======

Święta Adela z Pfalzel (+735)

                   Święta nosząca to imię zmarła ok. 730 roku. Była siostrą św. Irminy, założycielki klasztoru w Echternach. Zrazu żyła w małżeństwie i miała kilkoro dzieci. Owdowiawszy wstąpiła do klasztoru i została  ksienią założonego przez siebie benedyktyńskiego klasztoru w Pfalzel pod Trewirem. Należy ją także utożsamić z opatką znaną z itinerarium św. Bonifacego (722). Podniesienie jej szczątków, równoznaczne podówczas z kanonizacją, nastąpiło w r. 1072. W okolicach Trewiru po dziś dzień zachowała swą popularność. Pamiątkę jej obchodzi się  24 grudnia.

======

Święta  Irmina z Oeren (+708)

                Wedle Vita, pisanej około r. 1100 i przyprawionej wyraźnie elementami tendencyjności, była fundatorką opactwa benedyktyńskiego w Ohren koło Trewiru, a córku króla Dagoberta (św. Adela, ksieni klasz­toru w Pfalzel k. Trewiru, także miała być córką tego władcy). Z innych świadectw wyni­kałoby raczej, że była wielką dobrodziejką św. Wilibrorda i w czasie od 697 do 704 r. obda­rzyła go wieloma donacjami, m.in. swą -willą- w Epternach. Przypuszczali niektórzy, że była teściową Pepina, ale dowodów na to nie ma. Więzy pokrewieństwa łączyły ją raczej z księ­ciem Teodardem, tym który sprawował zwierzch­nictwo nad Epternach. Zmarła około r. 708. Od XI stulecia czczono ją w Trewirze; wspom­nienie obchodzono  24 grudnia.

 

S. Stefania OSB
nie, 23 grudnia 2018 22:12
Data ostatniej edycji: śr, 29 grudnia 2021 08:41:09

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę