Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 20 GRUDNIA


-Święty Dominik z Silos (ok. 1000-1073)

Urodził się w r. 1000 w Cañas, w prowincji Rioja, należącej wówczas do Królestwa Nawarry. Gdy dorastał, obarczono go obowiązkiem wypasania ojcowskiej trzody. Garnął się jednak do nauki. Nieco z niej zaczerpnął w szkole klasztornej w Cañas. Osiągnięcia były może dość znaczne, skoro biskup z Najery udzielił mu święceń kapłańskich. Udał się wtedy do samotni. Około r. 1030 w opactwie San Millán przywdział habit benedyktyński. Powierzono mu potem opiekę nad nowicjuszami, a następnie odnowienie filii w Cañas. W cztery lata później został przeorem. Gdy nieco później nie chciał ustąpić naleganiom księcia Garcii z Najery, który chciał zająć dobra klasztorne, usunąć się musiał do Burgos. Niebawem pozyskał względy Ferdynanda Wielkiego, króla Kastylii, który powierzył mu najpierw małą pustelnię, a w r. 1041 wezwał do odrestaurowania opactwa Św. Sebastiana w Silos. Wprowadził tam obserwę kluniacką, a równocześnie poodnawiał budynki klasztorne. Potem powiększył także kościół i wybudował imponujące krużganki. W tych przedsięwzięciach wspomagały go wielkoduszność monarchy oraz donacje panów kastylijskich. Nie zaniedbywał rozwoju kulturalnego. W klasztorze powstało więc scriptorium oraz warsztaty rzemiosł artystycznych. Niektóre ze sporządzonych tam iluminowanych rękopisów po dziś dzień podziwiać można w British Museum. W pobliżu opactwa wspomagał ubogą ludność. Skutecznie działał też na rzecz jeńców chrześcijańskich, pozostających w niewoli u Maurów. Zmarł 20 grudnia 1073 r., otoczony sporą gromadą współbraci.

więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-20b.php3

Święty Dominik z Silos (ok. 1000-1073)
Święty Dominik z Silos (ok. 1000-1073)
S. Stefania OSB
śr, 19 grudnia 2018 20:50
Data ostatniej edycji: so, 25 grudnia 2021 11:21:00

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę