Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 19 GRUDNIA:


-Błogosławiony Urban V, papież (+1370)- więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-19b.php3
=
Święty Bernard Paleara z Teramo (+1122)
=
Święty Rybert z Saint-Oyend (+790)
=
Błogosławiony Wilhelm z Fenoglio (+ok. 1200)
=======
patrz poniżej

Błogosławiony Urban V, papież (+1370)
Błogosławiony Urban V, papież (+1370)
Błogosławiony Wilhelm z Fenoglio (+ok. 1200)
Błogosławiony Wilhelm z Fenoglio (+ok. 1200)
Święty Bernard Paleara z Teramo (+1122)
Święty Bernard Paleara z Teramo (+1122)

======

Błogosławiony Urban V, papież (+1370)

                        Powiedziano, a powiedziano słusznie, że był najlepszym z papieży rezydujących w Awinionie. Wilhelm Grimoard - bo tak nazywany był przed wstąpieniem na tron papieski - urodził się w 1310 r. w Grisac, pod Mende. Habit benedyktyński przyjął w Chirac. Był wykładowcą prawa  w Montpellier i w Awinionie. Mianowano go potem wikariuszem generalnym w Clermont i w Uz-s. W 1352 r. został opatem w Saint-Germain-d'Auxerre. W dziewięć lat później przeszedł na to samo stanowisko do Św. Wiktora w Marsylii. Za Klemensa VI i Innocentego VI sprawował legacje w Lombardii, Neapolu i Rzymie. 28 września 1362 r. obrano go na papieża. Jako taki okazał się mężem rzeczowym, sprawiedliwym i głęboko pobożnym. Jego reformistyczne aspiracje ujawniły się zwłaszcza wtedy, gdy manifestował swój sprzeciw, dostrzegając kumulacje beneficjów kościelnych. Troska o wyprawy krzyżowe nie przyniosła pożądanych skutków. Piotr Lusignan zdobył na krótko Aleksandrię, ale trwałego powodzenia nie osiągnął. Gdy kardynał Idzi Albornoz zajął na powrót państwo kościelne, papież za namową Karola IV i na prośbę Rzymian, a także takich osobistości jak Petrarka  i Brygida Szwedzka, udał się do Wiecznego Miasta. Zdecydował się na to mimo sprzeciwów dworu francuskiego i francuskich kardynałów. Chciał podnieść Rzym z upadku i na powrót uczynić centralnym punktem odniesienia dla całego chrześcijańskiego świata. Tam w 1368 r. koronował małżonkę Karola IV, Elżbietę, a 18 października 1369 r. przyjął cesarza Bizancjum, Jana V Paleologa. Wyznanie wiary, jakie złożył ten ostatni, nie przyniosło pożądanych konsekwencji. Powstanie  w Rzymie, niepewność i walki stronnictw, jakie tam wkrótce rozgorzały,  a także nieprzyjaźń mediolańskich Viscontich oraz nadciągająca wojna między Francją a Anglią - wszystko to we wrześniu 1370 r. skłoniło Urbana do powrotu do Awinionu. Tam zmarł w kilka miesięcy później, 19 grudnia 1370 r. Pochowano go u Św. Wiktora w Marsylii. Jego grób aż po rewolucję francuską doznawał czci szczególnej. Kult zaaprobował w 1870 r. Pius IX.

======

Święty Bernard Paleara z Teramo (+1122)

                     Bernard wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru na Monte Cassino. Później został wybrany biskupem w Teramo. Jest patronem Teramo,  we Włoszech.

======

Święty Rybert z Saint-Oyend (+790)

                    Opat w benedyktyńskim klasztorze w Saint-Oyend. Nazywany jest również Rybary.

======

Błogosławiony Wilhelm z Fenoglio (+ok. 1200)

                     Mnich w klasztorze kartuzkim w Casotto. Wcześniej był eremitą.

 

 

S. Stefania OSB
śr, 19 grudnia 2018 12:28
Data ostatniej edycji: pt, 24 grudnia 2021 11:49:00

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę