Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 04 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 18 GRUDNIA:


-Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761)
=
Święty Dezyderat (+ok. 700)

patrz poniżej

Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761)
Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761)

======

Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761)

                     Był rodzonym bratem św. Wilibalda. Podobne też były koleje jego życia. Urodzony w r. 701 w południowej Anglii, razem z bratem wyjechał w r. 720 do Rzymu i tam zdobył wykształcenie teologiczne. Tam też  w czasie swej drugiej podróży do Wiecznego Miasta św. Bonifacy pozyskał go na współpracownika w ewangelizacji plemion germańskich. Wyświęcony na kapłana (739), pracował Wunibald najpierw w Sülzenbrücken (niedaleko Erfurtu), potem (744-747) w Górnym Palatynacie. Od r. 747 duszpasterzował w Moguncji. W cztery lata później udał się do diecezji swego brata i tam, w lasach Środkowej Frankonii (Hahnenkamm), założył (752) benedyktyńskie opactwo w Heidenheim w celu powstrzymania okolicznej ludności od powrotu do pogaństwa. Zmarł w tym opactwie 18 grudnia 761 r.
W szesnaście lat później Wilibald dokonał elewacji nienaruszonego ciała Wunibalda. Nowe Martyrologium Rzymskie wspomina go w dies natalis, w pisowni Winebaldus.

======

Święty Dezyderat (+ok. 700)

                 Syn św. Waninga. Prawdopodobnie wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Fontenelle, który ufundował jego ojciec, który był również mnichem. Jego relikwie czczone są w Ghent, w Belgii.

 

S. Stefania OSB
wt, 18 grudnia 2018 08:47
Data ostatniej edycji: cz, 23 grudnia 2021 08:40:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę