ŚWIĘCI NA 16 GRUDNIA
-Święta Adelajda z Burgundii (931-999)- więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-16a.php3
=
Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)
=
Błogosławiony Rajnald z Bar (+1151)
patrz poniżej
======
Święta Adelajda z Burgundii (931-999)
Była córką Rudolfa II, księcia burgundzkiego. Urodziła się w 931 roku.Wcześnie wydano ją za Lotara II, króla Italii, któremu urodziła córkę Emmę. W 20 roku życia owdowiała. Zaznała wtedy wielu cierpień, które utwierdziły ją w świętości. Uszedłszy z więzienia, dostała się pod opiekę Ottona I Wielkiego, który wkrótce pojął ją za żonę. Otrzymawszy w 962 roku tytuł cesarski, okazała niepospolite zalety umysłu i serca i tak stała się najwybitniejszą postacią kobiecą X stulecia. W 955 roku powiła późniejszego Ottona II. Wkrótce potem została regentką, a w 973 roku po raz drugi straciła męża i wkroczyła w nowy okres cierpień. Sprawowała rządy za małoletniego Ottona II, swego syna, a później za małoletniego Ottona III, swego wnuka. Po śmierci niechętnej sobie i zazdrosnej synowej, cesarzowej Teofano, została znów regentką i rozwinęła szeroką działalność publiczną. Wrodzona szlachetność i umiłowanie pokoju wstrzymywały ją od spraw narażających na rozterki i spory. Doradcami jej byli św. Adalbert magdeburski i opat benedyktyński św. Odylon z Cluny. W 993 roku uspokoiła królestwo burgundzkie, następnie zaś wizytowała uposażone przez siebie klasztory oraz tworzyła nowe fundacje. Pod koniec życia usunęła się do benedyktyńskiego klasztoru Seltz nad Renem (k. Strasburga) w Alzacji, gdzie umarła w 69 roku życia w 999 roku. W Alzacji zaczęto ją wkrótce czcić jako świętą, a jej duchowy kierownik, św. Odylon, opat z Cluny, napisał jej Żywot. Urban II kanonizował ją w 1097 roku. Wspomnienie Adelajdy obchodzi się 16 grudnia. W sztuce przedstawiana jest zazwyczaj z modelem kościoła w ręku lub jako jałmużnica, a także z insygniami władzy królewskiej.
======
Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)
Urodził się około 800 roku. Wykształcenie otrzymał w benedyktyńskim opactwie w Ferri-res. W latach 841-853 przebywał jako nauczyciel w benedyktyńskim opactwie Prüm. Przez jakiś czas przebywał też może w Italii. Później zaś działał w Lyonie, skąd w 859 roku lub następnym powołano go na arcybiskupstwo w Vienne. Był wybitnym dostojnikiem kościelnym ówczesnej Francji. Najpierw popierał Karola Łysego, ale w sporze o małżeństwo Lotara opowiadał się za rozstrzygnięciami Mikołaja I. Zredagował Kronikę świata, która większą wartość posiada poczynając od r. 814, oraz życiorysy kilku świętych lokalnych. Przez nierozważne ingerencje
w spuściznę martyrologiczną (zafałszowanie tzw. Parvum Romanum oraz własną dowolną kompilację) zaciążył fatalnie na rozwoju literatury hagiograficznej. Zmarł 16 grudnia 873 roku.
======
Błogosławiony Rajnald z Bar (+1151)
Był synem hrabiego Milona z Bar-sur-Seine. Wstąpiwszy do cystersów w Clairvaux W 1133 roku został na wniosek św. Bernarda opatem w Cîteaux. Współpracował potem w redagowaniu nowej wersji Instituta generalis Capituli apud Cistercium. Razem z Piotrem Czcigodnym przyczynił się następnie do pojednania Bernarda z Abelardem. Zmarł 16 grudnia 1150 r., w czasie podróży wizytacyjnej w Prowansji. W zakonie czczono go zawsze jako błogosławionego.