Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 16 GRUDNIA


-Święta Adelajda z Burgundii (931-999)- więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-16a.php3
=
Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)
=
Błogosławiony Rajnald z Bar (+1151)

patrz poniżej

Święta Adelajda z Burgundii (931-999)
Święta Adelajda z Burgundii (931-999)
Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)
Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)

======

Święta Adelajda z Burgundii (931-999)

                      Była córką Rudolfa II, księcia burgundzkiego. Urodziła się w 931 roku.Wcześnie wydano ją za Lotara II, króla Italii, któremu urodziła córkę Emmę. W 20 roku życia owdowiała. Zaznała wtedy wielu cierpień, które utwierdziły ją w świętości. Uszedłszy z więzienia, dostała się pod opiekę Ottona I Wielkiego, który wkrótce pojął ją za żonę. Otrzymawszy w  962 roku tytuł cesarski, okazała niepospolite zalety umysłu i serca i tak stała się najwybitniejszą postacią kobiecą X stulecia. W 955 roku powiła późniejszego Ottona II. Wkrótce potem została regentką, a w  973 roku po raz drugi straciła męża i wkroczyła w nowy okres cierpień. Sprawowała rządy za małoletniego Ottona II, swego syna, a później  za małoletniego Ottona III, swego wnuka.  Po śmierci niechętnej sobie i zazdrosnej synowej, cesarzowej Teofano, została znów regentką i rozwinęła szeroką działalność publiczną. Wrodzona szlachetność  i umiłowanie pokoju wstrzymywały ją od spraw narażających na rozterki i spory. Doradcami jej byli św. Adalbert magdeburski i opat benedyktyński św. Odylon z Cluny. W 993 roku uspokoiła królestwo burgundzkie, następnie zaś wizytowała uposażone przez siebie klasztory oraz tworzyła nowe fundacje. Pod koniec życia usunęła się do benedyktyńskiego klasztoru Seltz nad Renem (k. Strasburga)  w Alzacji, gdzie umarła w 69 roku życia w 999 roku. W Alzacji zaczęto ją wkrótce czcić jako świętą, a jej duchowy kierownik, św. Odylon, opat z Cluny, napisał jej Żywot. Urban II kanonizował ją w  1097 roku. Wspomnienie Adelajdy obchodzi się 16 grudnia. W sztuce przedstawiana jest zazwyczaj z modelem kościoła w ręku lub jako jałmużnica,  a także z insygniami władzy królewskiej.

======

Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)

                     Urodził się około 800 roku. Wykształcenie otrzymał  w benedyktyńskim opactwie w Ferri-res. W latach 841-853 przebywał jako nauczyciel w benedyktyńskim opactwie Prüm. Przez jakiś czas przebywał też może w Italii. Później zaś działał w Lyonie, skąd w  859 roku lub następnym powołano go na arcybiskupstwo w Vienne. Był wybitnym dostojnikiem kościelnym ówczesnej Francji. Najpierw popierał Karola Łysego, ale w sporze o małżeństwo Lotara opowiadał się za rozstrzygnięciami Mikołaja I. Zredagował Kronikę świata, która większą wartość posiada poczynając od r. 814, oraz życiorysy kilku świętych lokalnych. Przez nierozważne ingerencje
w spuściznę martyrologiczną (zafałszowanie tzw. Parvum Romanum oraz własną dowolną kompilację) zaciążył fatalnie na rozwoju literatury hagiograficznej. Zmarł 16 grudnia 873 roku.

======

Błogosławiony Rajnald z Bar (+1151)

                       Był synem hrabiego Milona z Bar-sur-Seine. Wstąpiwszy do cystersów w Clairvaux W 1133 roku został na wniosek św. Bernarda opatem w Cîteaux. Współpracował potem w redagowaniu nowej wersji Instituta generalis Capituli apud Cistercium. Razem z Piotrem Czcigodnym przyczynił się następnie do pojednania Bernarda z Abelardem. Zmarł 16 grudnia 1150 r., w czasie podróży wizytacyjnej w Prowansji. W zakonie czczono go zawsze jako błogosławionego.

 

S. Stefania OSB
nie, 16 grudnia 2018 10:51
Data ostatniej edycji: wt, 21 grudnia 2021 08:16:50

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę